Eğitim

0-6 Yaş Yabancı Dil Eğitimi Nasıl Olmalı?

Üzerine çok sayıda araştırmaların yapıldığı dil öğrenimi kaç yaşında başlar konusu, giderek önemi artan ve ebeveynlerin öğrenmesi gereken konular arasında yerini almaktadır. Doğdukları andan itibaren öğrenime açık berrak bir zihne sahip olan bebekler, beş yaşını doldurana kadar 5 yabancı dil öğrenme kapasitesine sahiptir. İlk doğdukları andan itibaren sürekli çevresini inceleyen ve öğrenme ihtiyacı duyan bebekler, 6 yaşına gelene kadar geçen süre zarfında öğrendikleri yabancı dilleri, o dili anadili olarak kullanan çocuklara oldukça yakın bir şekilde telaffuz edebiliyorlar. Çevresindeki insanlara bakarak ve onların konuşmalarını dinleyerek anadillerine oldukça hakim olmaya başlayan çocuklar için bu bir mucize sayılamaz.

dil-egitimi-nasil-olmali

Yabancı dille ilgili bilinen yanlışlar;

Ebeveynler, anadillerini konuşurken çocukların sahip oldukları konuşma sıkıntılarına yabancı dil konuşurken de rastlamaktadır. Bu gibi durumlarda yabancı dil öğreniminden kaynaklandığını zanneden ebeveynler, çocuklarının başka yabancı dillere yönelmesine engel olmaktadır ve bu çok yanlıştır. Çocukların sahip olduğu konuşma sorunlarının öğrendikleri yabancı dil ile alakası bulunmamaktadır. Aksine yabancı dil öğrenerek beyinlerinin daha fazla çalışmasını sağlayan çocuklar oldukça zeki olmaktadır ve konuşma hatalarını bir süre sonra kendileri fark ettiğinde ya da ebeveynleri onları bilinçlendirdiğinde, çocuklar konuşma sorunları çözmeye başlamaktadır.

cocuklarda-yabanci-dil-egitimi

0-6 Yaş Yabancı Dil Eğitimi Konusunda Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Söz konusu çocuklar olduğunda şüphesiz ki en doğru bilgilerin kaynağı eğitim uzmanları ve çocuk psikologları olmaktadır. Uzman görüşleri doğrultusunda 0-6 yaş yabancı dil eğitimi konusunda dikkat edilmesi gereken davranışlar şunlardır;

  • Öncelikli olarak ebeveynler, yabancı dil öğrenme konusunda çocuklarının üzerinde baskı oluşturmamalıdır. 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar zaten öğrenmeye açıktır, baskı kurarak onları öğrenme isteğinden soğutabilirsiniz. Özellikle 3-4 yaşlarına kadar çocuk zihinleri öğrenmeye daha açık olduğu için bu süreç içerisinde çocuğunuzu zorlamadan, yabancı dil eğitimi almasını sağlamalısınız.
  • Erken yaşlarda ders psikolojisine giren çocuklar kesinlikle öğrenme merakını yitirmektedir. Bu nedenle ebeveynler ya da dil eğitmenleri, çocukların öğrenme dönemi eğlence hale getirmelidir. 0-6 yaş arasında çocukların en fazla sevdiği şey oyun oynamak olduğu için yabancı dil öğrenim süreçlerini oyun gibi onlara sunarak hem öğrenme ilgisinin yok olmasına engel olursunuz hem de çocuğunuzun daha kısa süre içerisinde yabancı dil öğrenmesini sağlarsınız.

cocuklarda-dil-egitimi

  • Dil eğitimi almaya başlayan çocuğunuzun, öğrendiklerini daha iyi algılayabilmesi ve unutmaması için oyuncaklarla ya da öykü kitaplarıyla eğlenceli bir şekilde tekrar etmesini sağlayarak dil eğitime destek olmalısınız.
  • Çocukların gün içerisinde öğrendiği her şeyi size sunmasını beklememeli ya da bu konuda ısrar etmemelisiniz. Çabuk sıkılan ve farklı şeylere yöneltmek konusunda sorun yaşamayan çocuklarınız için bu davranış oldukça yanlış olacaktır.
  • Çocukların dil eğitimini aldığı yabancı dili bilmiyorsanız kesinlikle müdahale etmemelisiniz. Yapacağın herhangi bir yanlış telaffuz ya da söyleyeceğiniz herhangi bir yanlış bilgi kalıcılık sağlayabilir.
  • 0-6 yaş yabancı dil eğitimi sürecinde en fazla dikkat edilmesi gereken husus ise, dil eğitmeninin çok iyi bir aksana ve telaffuza sahip olmasıdır.

cocuklarda-yabanci-dil

Yorum Yap