Tarih

11 Eylül Saldırıları Hakkında Bilinmeyenler

11 Eylül Saldırıları Hakkında Bilinmeyenler
Editör by bilgisepeti

11 Eylül saldırıları (9/11 olarak da bilinir), El-Kaide’ye alt teröristler kadar kaçırılan tarifeli gezgin uçakların 11 Eylül 2001’de ABD’deki öbür hedeflere intihar saldırısı düzenlemesiyle gerçekleşen bir dizi terör saldırısıdır. Saldırılar sonucunda 19 hava korsanı dahil 2.996 birey hayatını kaybederken, 10 milyar doların üstünde bedensel hasar meydana geldi.

11 Eylül günü, ABD’de iç hatlar seferi yapan dört gezgin uçağı, el-Kural üyesi 19 kişi tarafından kaçırıldı. American Airlines ve United Airlines uçakları, New York’daki Dünya Ticaret Merkezi’nin sırasıyla kuzey ve güney kulelerine çarptı. İki saat içinde 110 katlı her iki yapı da çökerken, 7 Dünya Ticaret Merkezi’nin de arasında bulunduğu çevresindeki bazı yapılar yıkıldı ve bazıları hasar gördü.

11 Eylül ile ilgili komplo teorileri bulunmaktadır. Kimilerine tarafından 11 Eylül Amerikan rahat servisleri göre uygulanan bir sahte bayrak operasyonu, Orta Doğu’ya ve Afganistan’a yönelik işgalleri meşrulaştırmak, ülke ve dünya kamuoyunun desteğini olmak amacıyla düzenlenmiş senaryolardır. Hücum, medya göre “medeniyetler çatışması” olarak yorumlandı. 11 Eylül’ü belirten dönemin ABD başkanı George W. Bush, önce Afganistan, ardındaki da Irak’ı işgal etti.

11-eylul-saldirilari-hakkinda 11-eylul-saldirilari-nedir 11-eylul-saldirilari

Kaçırılan üçüncü uçak, ABD Savunma Bakanlığı karargahı Pentagon’a çarptı. Binanın batı cephesinin bir kısmı yıkıldı. Kaçırılan dördüncü uçak ise Washington, DC’yi hedeflemişti. Oysa yolcuların uçağı kaçıranlara müdahalesi ardından uçak, Pensilvanya Shanksville yakınlarına düştü. Uçaklardaki 19 hava korsanı ve 227 kişi de dahil edinmek üzere saldırılar sonucunda 2.996 birey hayatını kaybetti.  Kayıp durumda olan 24 kişinin ise öldüğü varsayılmaktadır. 11 Eylül sonucu, ilk önce ABD olmak üzere batılı devletlerde Müslümanlara karşısında işlenen nefret suçlarında büyük miktarlarda çoğaltma görüldü.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap