Faydalı Bilgiler

80’lerin Unutulmaz Bakkalları

80’lerin Unutulmaz Bakkalları
Editör by bilgisepeti

Hipermarket ve süpermarketlerin piyasaya yeni yeni girdiği 80’lerde bakkallık kalburüstü bir meslekti, iyi de kazandırırdı. Kıvrım kıvrım veresiye defterleri de avantajınızdı. Balon şeklide kolonyalar, tepelerden sarkan beyaz benekli sucuklar, çatapatlar, açık bisküviler ve hemencecik dibindeki lokumlar çocukların hayallerini süslerdi. Vergi karşılığı telefon açabilmeniz, gönüllü santral memurluğu yaptıkları için sizi arayanlardan farkında olan olabilmeniz, ekmeği yarım alabilmeniz; gaz, ispirto bulabilmeniz bakkalları AVM’lerin en ilkel haline dönüştüren özellikleriydi. O zamanlar para üstü olarak sakız vs verilmez – müşteriler kaybedilmek istenmezdi. Aileler çocukları kapıda kalmasın diye evlerinin anahtarlarını güvenerek bakkallara bırakırdı. 50 gram 100 gram isteğiniz ne olursa olsun çekinmeden alabilirdiniz.

Tüm bu hatıralara ek olarak; ibreli terazileri, poşet yerine kesekağıdı kullanmaları, tahta kasalarda bekleyen depozitolu gazozları acilen bile zihinlerde aniden beliriverir açlık yaratır. Resmi kıyafetleri beyaz veya mavi önlük olan göbekli bakkal amcaların her şeyi açık olarak satmaları hijyen takıntısı olanların şimdilerde katiyen tercih etmeyeceği bir durum olsa da o zamanlar hayatın gerçeği buydu. Açık arap sabunlarını, sana yağlarını, pirinç ve mercimeklerini, odun talaşlarını, yamık yumuk üstü dolgun plastik toplarını, teneke kutulardan aldığımız kalıp beyaz peynirlerini ve açık yoğurtlarını bir “bakkal müzesi” yapsak da çocuklarımıza gösterilebilsek.

1

RC kolaları ve Elvan gazozları, akarsu bardağı ölçüsü ile satılan çekirdekleri paranız olmasa bile topladığınız depozitolu şişelerle alabilirdiniz. Sigaranın en pahalısı Bafra, çikolatanın en pahalısı Tadelle, en fiyatı yüksek içecek ise Pepsi Cola idi. Toplu iğneden; öğrenciler için silgilere, iskelet anahtarlıklardan emzik şekerlere kadar bir çok şeyi bulabilirdiniz. Hastalanınca girip Gripin alırdınız. Haşlanmış yumurta deha satarlardı ve çekinmeden yerdiniz. küçük çikolata aşırmalarına göz yumar, parasını sonra ailelerimizden tahsil ederlerdi.

O yıllar veresiye borcunu ahenkli ödeyen, veresiye bakiyesini ahenkli kapatan bir ailenin çocuğu iseniz limitsiz kredinizin olduğu bakkallardı. Cuma namazı saatinde cumaya gittim gelecem yazan, bilinen biri ölünce dükkan açmazlardı. Ticarethane değillerdi misyonları vardı.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap