Tarih

Abraham Lincoln Hakkında Özet Bilgiler

Abraham Lincoln Hakkında Özet Bilgiler
Editör by bilgisepeti

12 Şubat 1809 doğumlu; ABD’li siyasetçi, devlet başkanı ve hukukçu Abraham Lincoln, ABD’nin 16. başkanı ve Cumhuriyetçi Parti`nin ilk başkanıdır. İki eğitimsiz çiftçinin ilk çocuğu olarak Kentucky eyaletinde bir kulübede dünyaya geldi. Amerikan İç Savaş’ında Amerika Konfedere Devletleri’ne aleyhinde kazandığı başarı, ülkenin birliğini koruması ve köleliği bitirmesi ile tanınır. aynı zamanda suikast sonucu ölen ilk ABD başkanı oldu. Tarihsel değerlendirmelerde en iyi ABD Başkanlarından biri olarak kabul edilir.

Aşırı güneyli bir aktör ve Konfederasyon adına çalışan Maryland’lı bir casus olan John Wilkes Booth göre Ford Tiyatrosu’nda öldürüldü. Oyunun en gülünç anındaki gülme seslerinin aralarında Lincoln’ü başından vurdu.

Doymak bilmeyen okuma isteğiyle kendi kendisini eğitti. Tarih alanında çoğu kitap okudu. bununla birlikte bir güreşçi ve ağaç kesme konusunda da yetenekliydi. 1,93 m boya sahipti ve yaşına tarafından fazla kuvvetli sayılırdı. Günümüzde Lincoln’ün devlete ait, 5 Dolarlık banknotların ve 1 sentlik madeni paraların üzerinde yer almaktadır.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap