Kimdir

Adnan Oktar Kimdir?

Adnan Oktar Kimdir?
Editör by bilgisepeti

adnan-hoca2 Şubat 1956, Ankara doğumlu Adnan Oktar; cemaat lideri, analist yazan ve son zamanlarda da televizyon sunucusu olarak tanınmaktadır. 1979’da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Iç Dekorasyon bölümüne girdi. Bir zaman daha sonra okuldan ayrılan Oktar, aynı üniversitenin Felsefe ve Tarih Bölümü’ne girdi. sonradan bu okulu da yarım bıraktı.Yazılarında ve eserlerinde Harun Yahya müstear adını kullanan Oktar, taraftarları arasında Ahmet olarak da bilinir. Milli Gazete ve Akit Gazetesi’nde bir dönem yazılar yazmıştır.

Ateizm, Darwinizm ve Siyonizm karşıtı görüşlerini bedava olarak yıllardır dağıtan Adnan Oktar, sayısız internet sitesi üzerinden halkı bilinçlendirme amacı gütmektedir.

A9 isimli dahası uydu kanalı vardır. Belli Başlı adının Adnan Arslanoğulları olduğu öne sürülse de devlete ait belgelerde ise adı Adnan Oktar olarak geçer. 285 kitabı olduğu ileri sürülmektedir. Kitaplarını cemaati ile birlikte hazırlamaktadır. Yazara kadar evrim; doğrudan materyalizm, nazizm, komünizm ve Budizm’le bağlantılı şeytanca bir öğretidir. Sahip olduğu bütün medya kanallarında mehdilik, mehdi devri, evrim, yaratılış, ahir zaman, mesih, İsa’nın dönüşü gibi konular üzerinden yayın yapar.

Adnan Oktar’ın, kendisinin Hz. Muhammed’in (IDDIA) soyundan gelenler anlamında seyyidlerden olduğunu bahis ve ima ettiği görüşleri de mevcuttur. Oktar, bir röportajında mehdilik iddiasında bulunduğunu reddetmiştir. İslam inanışına göre bir birey mehdilik iması ile dinden çıkar. Mehdilik inanışı kimi İslam alimlerine tarafından Kuran’da yer almamaktadır. Adnan Oktar’a tarafından tarafından mehdilikle ilgili yüzlerce hadis kendisine tıpatıp uymaktadır. Keza yazarın ifadesine tarafından Mehdi’nin ismi Adnan, çıkış yeri de İstanbul olabilir.

Oktar ve ekibinin yaratılış ve evrim gibi iddialara yanıt olarak kaleme aldığı “Yaratılış Atlası” isimli eser, laf konusu cemaatin en manâlı kaynak kitabı olarak bilinir. Ifade edilen görüşler ise, kimi çevrelerce; “Son derece komik ve bilimsel data içermeyen veriler” olarak değerlendirilmektedir. Oktar’ın, paranoid şizofreni hastası olduğuna dair yedi öbür hastaneden rapor bulunduğu ifade edilir. Eskişehir Hava Hastanesinden 1993 senesinde aldığı “askerliğe elverişli değildir” raporuyla askerlikten muaf tutulmuştur. Avukatı Kerim Kalkan ise Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin raporunu yardım göstererek, Adnan Oktar’ın ruh sağlığına ilişkin iddiaların gerçek dışı olduğunu iddia etmiştir.

Adnan Oktar 18 Ağustos 2000’de bedelli askerlikten yararlanarak, öngörülen bedeli öder ve tahliye olur. Açtığı dağıtılmış davalar sonucunda bir çok manâlı siteye erişim yasağı getirir.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap