Kimdir

Adolf Hitler kimdir?

Adolf Hitler 20 Nisan 1889 yılında dünyaya gelmiştir. Alman diktatörü ve milliyetçisi olan Hitler, Yahudi soykırımı ile tanınan diktatördür. Avusturya doğumlu olan Adolf, altı çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olarak doğmuştur. Sanatçı olmak isteyen Hitler’i babası memur yapmak için uğraşmıştır. Önce annesi sonra da babası ölmüştür. 18 yaşında öksüz ve yetim olan Hitler’in eğitimi başarısız şekilde devam edince ressam olmak için Viyana Güzel Sanatlar Akademisine girmek için sınava katıldı. Ancak başarısız oldu.

adolf_hitler_yasammi

Yahudi Nefreti         

Adolf Hitler Yahudi katliamını yapmadan seneler önce Yahudilere karşı kin duyduğu söylenmektedir. Kimilerine göre Alman Tarihi derslerinde eğitim veren profesörlerin Yahudi olması kimilerine göre ise annesinin ölüm anından gelen doktorun Yahudi olması ve annesinin ölümünü engellememesi bu kinin ilk oluştuğu andır. Adolf babaannesinin Yahudi olduğu itiraf etmektedir. Ve yaşadığı yerlerin hepsini yok etmiştir. 1914 yılında I. Dünya Savaşında Bavyera ordusuna katılan ve mühendis arkadaşı Feder ile birlikte küçük bir grupla Alman İşçi Partisini kuran Hitler, bu oluşumun adını Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi olarak değiştirdi.

 

Giderek destekçilerini artırdı. 25 maddelik bir parti kuran diktatör, Alman ırkını öven bir sistemi programlaştırmak istemekteydi. Gazeteler ve bültenlerle fikirlerini yaymaya başladı. 1924 yılında Münih’te hükümeti devirmek istedi ancak başarısız bir deneme sonucu 10 ay hapis yattı. Bu arada Kavgam adlı kitabını yazdı. 1929 yılına kadar başarısız olan partisi ardından gelen ekonomik kriz etkisiyle 1930 yılındaki seçimlerde ikinci parti oldu.

adolf_hitler

İntihar Etti

Halkın kırsal ve kasabalarda yaşayanlarından ve orta düzeyde ekonomik seviyesi olanlarından daha fazla oy alan, seçimle işbaşına gelerek anayasa değişikliğine giden Hitler, diktatörlüğünü konuşturmaya başladı. Diğer siyasi partileri yasakladı. Ekonomik kriz sonrası işsiz olanları savaş hazırlığı olarak kullanan Adolf Hitler ülkenin her tarafına büyük yollar ve otobanlar inşa ettirdi. Hemen hemen tüm Avrupa ülkeleri ve Rusya ile gergin bir diyalog kurdu. II. Dünya savaşı içerisinde Yahudileri toplayan ve kamplarda her türlü işkenceyi yapan Adolf buna rağmen savaşı kaybetmek durumunda kaldı.

adolf_hitler1

Başarısızlığı giderek artan diktatör, eşi Eva Braun’la birlikte Berlin’deki evlerinde 1945 yılında çaresizce beklemekteydi. Bunun üzerine eşi ile birlikte siyanür hapı içen ve hem eşini hem de kendisini silahıyla vurarak intihar eden bir diktatör olarak tarihe geçti. Führerbunker bahçesinde kendi isteği üzerine benzinle eşinin ve kendi bedenleri benzinle yakılmıştır. Cesetleri bu yolla yok olan Hitler’in bu nedenle cesetlerinin teşhis edilmemek istediği belirtilir.

hitler

Vasiyeti

Hem siyasi hem de özel vasiyet yazan Hitler’in Yahudilere öfkesi bu vasiyetnamesinde de görülmektedir. Alman ırkının değerini anlatan siyasi vasiyetnamesinde savaş sonunda yenilginin sebebi olarak korkak generalleri göstermektedir. Özel vasiyetnamesinde sanatçı olma isteğini ve sanatçı ruhunu yansıtan talepleri vardır. Yaşamı boyunca topladığı sanat eserlerini doğduğu şehir olan Linz kentinde özel bir müzede sergilenmesini istemiştir.

Yorum Yap