Faydalı Bilgiler Tarih

Afrika’nın Doğal Değerleri Ve Mirası

Editör by bilgisepeti

Günümüzde bir çok insan dünyanın farklı yerlerini gezmeye ve keşfedilmemiş yerlerde yeni maceralara atılmak için oldukça fazla yol katetmektedir.Birçok  doğal güzellik için tarihi miras için binlerce kilometre yol katledilmektedirler. Birçok gezgin için dünyada gezilecek ve keşfedilecek bir çok yer bulunmaktadır ancak bunların en kıymetlileri Afrika coğrafyasında bulunmaktadır.İlkel yaşamı sebebiyle henüz bozulmamış doğal yerleri  ve tarihi binlerce yıl önceye dayanan tarihi mirasları bulunmaktadır.

afrika-da-nereye-gidilmeli

Afrika’nın Doğal Yaşamı Nasıldır?

Afrika’nın doğal değerleri nelerdir.Afrika yabani yaşam olarak birçok kıtanın sahip olmadığı bir zenginliğe sahiptir.Büyüklüğü binlerce kilometre kareleri bulan doğal yaşam parkları bulunmaktadır.Bu parklar milli park statüsünde  bulunup  doğal yaşamı koruma altına almak için kurulmuştur ve yılın belli zamanlarında ziyaretçilere açılmaktadır. Bu gezilerde seyahat edenlerin güvenliğinin sağlanması için her türlü önlem alınmaktadır.

Bu milli parklarda fillerden arslanlara ,sırtlanlardan maymunlara kadar bir çok vahşi hayvanın yaşam  merkezi korunmaktadır. Milli parklar sayesinde bu hayvanlar yasak avdan ve de diğer olumsuz etmenlerden korunmaktadır.Bu parka muhtelif zamanlarda ziyaretçilerine açılmaktadır. Afrika’nın doğal yaşamı nasıldır?Afrika’nın doğal değerleri büyük çoğunlukla koruma altına alınmış ve tahrifatçılara karşı önlem alınmış durumdadır.

afrika-dogal-guzellikler

Afrika’nın Doğal Güzellikleri

Afrika bir çok doğal ve kültürel güzelliğe sahip bir coğrafyadır.bu güzelliklerin bir kısmını kısaca tanıtmak gerekmektedir.

1)sphinx-Mısır

73,5 metre uzunluğu ve 20 metre yüksekliği ile dünyanın tekparça olan en büyük heykelidir.Aslında asıl adı bilinmemektedir. Sphinx ismi yunan mitolojisindeki efsanevi bir yaratıktan gelmektedir.Milattan önce 3000 yılında yapıldığı düşünülmektedir.

afrika-gezilecek-yerler

2) kilmanjaro dağı-tanzanya

Deniz seviyesinden yüksekliği 5895 metredir.Bu yükseklik ile  Afrikalı’nın en yüksek dağıdır.Ayrıca dünyanında en büyük  dağlarından birisidir. Ekvatoral bölge iklim koşullarına aykırı olarak tepesinde kar bulunmaktadır.Ancak son yıllarda küresel ısınmanın da etkisiyle karların çoğu  yok olmuştur.

3)masa dağı-cape town-Güney Afrika

Tepesinde 3 kilometre genişliğinde dümdüz bir plato bulunan dağ görüntüsü sebebiyle masa dağı olarak anılmaktadır.200 kilometre uzaklıktan bile rahatlıkla görülebilmektedir. Dağın yüksekliği 1086 metre civarındadır.Dağın zirvesine  bir teleferik yardımıyla çıkan ziyaretçiler her yıl milyonlarca kişiye ulaşmaktadır.

4)victoria şelaleleri-zimbabwe

Zamezi nehri üzerinde bulunur.1708 metre genişlik ile dünyanın en geniş su duvarı sayılmaktadır.Nehir üzerinde inşaa edilen köprü dünyadaki en sıradışı  bungee jumping imkanını sağlamaktadır.

afrika-gezilecek-yerler

Afrika’nın Gezilesi Yerleri

Afrika gerek doğal güzellikleri gerekse tarihi mirası ile bir çok gezgin için adeta bir cennettir.Mısırdan güney afrikaya kadar her yerde  durup geçebileceğiniz yerler bulunmaktadır.

Bölece Afrika’nın doğal  yaşamı nasıldır?Afrika’nın doğal değerleri nelerdir  kısaca anlatmış olduk.

Yorum Yap