Sağlık

Ağız Kokusu Kabusunuz Olmasın

Editör by bilgisepeti

Ağız kokusu toplumumuzda çok sık görülen ve kişinin sosyal hayatını da etkileyen çoğu farklı sebeplere dayalı bir problemdir.

Ağız içerisindeki bakteriler yemek kalıntılarıyla birleşerek ağız kokusuna sebep olurlar, insan nefesinde çoğu kimyasal madde bulunur ve bu kimyasal maddelerin birçok akciğerlerden ağıza doğru gelir ve nefes alıp-verme sırasında fena bir nefes kokusu oluşur. Her bireyde sabah birincil uyandığında ağız kokusu görülebilir.

Bu normal sayılabilecek bir durumdur. Ağız kokusu sorunu yaşamış kişiler, sosyal hayatlarında dağıtılmış sorunlar yaşarlar, insanlarla yakın mesafede diyalog kuramama, aralıksız ağzını eliyle kapatma gibi olumsuz hareketlerin devamında kişi, kendini sosyal hayattan soyutlamaya başlar. Ağız kokusunun sebepleri ağız içi kaynaklı olabileceği gibi sistemik sebepler kaynaklı da olabilmektedir, Ağız içi kaynaklı olan ağız kokusu diş eti problemlerinden,diş taşlarından,derin çürüklerden,sürememiş 20 yaş dişlerinden kaynaklanabilmektedir, Sürememiş 20 yaş dişleri etraflarında bir cep meydana getirirler. Zamanla buraya beslenme birikmesi ve de iyi temizlenememesi nedeniyle ağız kokusu meydana gelebilmektedir.Yetersiz diş fırçalama ya da hiç fırçalamama da bakteri birikimiyle ağız kokusuna sebep olmaktadır.Genelde çoğu hastalarımızın unutabildiği dil üstü de plak birikimi için kullanışlı bir bölgedir. Dil üstünün, diş fırçaların arkasındaki dil fırçalayıcı kısımlarla veya özel dil fırçalayan ajanlarla temizlenmesi gerekmektedir.İyi temizlenemeyen köprü ve de protezlerin aşağıda beslenme birikimiyle de ağız kokusu oluşabilmektedir.Uzun zaman aç kalmak ve de diet yerine getirmek da ağzı kokusuna sebep olmaktadır.

 

Sistemik sebepli ağız kokusu ise;

* Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda

* Şeker hastalığında(aseton kokusu)

* Böbrek yetmezliği

* Karaciğer yetmezliği

* Metabolizma bozuklukları

* Mide rahatsızlıkları

* Yemek Yemek borusu problemleri kaynaklı olabilmektedir,

Ağız kokusunun önlenmesi tabiki de mümkündür. Ilk Kez ağız kokusunun saptama edilip,etkenin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğim sebepler bu etkenlerden bazıları olabilir. Uyumlu diş fırçalamadık sık su tüketimi(ağzın kurumasını engeller),uzun süre aç kalmama, gargara kullanımı,muavin ajanların(diş iplarayüz fırçası,köprü altı temizleyicisi) kullanımı, tükürük salgısını artıracak sakız kullanımı(mümkünse şekersiz),yoğurt tüketimi(içerisindeki probiyotikler sayesinde),tarçın ya da karanfil tüketimi,burundan nefes alma(ağzın kuruması önlenir),sigara veya alkol kullanmama ağız kokusunu onarmak için uygulanabilir. Bütün bu tedavilerden daha sonra hastalarda ağız kokusu olmamasına karşın hastalar ağız kokusu olduğunu düşünmekte ve de hissetmektedirler.Bu hastalar halitofobi teşhisi konulan hastalardır ve de psikiyatristlerden yardım olmak gereklidir. Sağlıklı dişler,mutlu gülüşler.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap