Kimdir Kültür -Sanat

Ahmed Arif Kimdir? Eserleri Nelerdir?

21 Nisan 1927 Diyarbakır doğumlu ve asıl adı Ahmed Önal olan  Ahmed Arif daha çok şair kimliğiyle bilinse de gazetecilik yanı da vardır. Liseyi Afyon’da yatılı okuyan şair Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi felsefe bölümü mezunudur. TCK m. 141 ve m.142’ye muhalefetten 2 yıl cezaevinde kalmıştır cezası bittikten sonra ise Ankara’ya yerleşmiştir.

ahmed-arif-siirleri

  • Bestelenen Şiirleri

Şiirlerinde daha çok ezilen halkı anlatırken birçok şiiri Ahmet Kaya, Cem Karaca, Fikret Kızılok, Grup Yorum  ve daha birçokları tarafından bestelenmiştir. Fakat şair şiirlerini en iyi besteleyenin Rahmi Saltuk olduğunu söyler.  Ay Karanlık, Otuz Üç Kurşun, Kara, Sevdan Beni bestelenen şiirlerinden sadece bir kısmıdır.

Şairin adaleti savunan yanı her zaman ön plana çıkmış şiirleri bu yönde şekillenmiştir. Kendi ifadelerine göre birçok şiiri kız arkadaşlarına hatta belki de daha fazlası polisin eline geçtiği için bu şiirler kaybolup gitti.

ahmed-arif-kimidr

  • Hayranlık Duyduğu Şairler

Ahmed Arif’in hayranı olduğu onlarca şair vardı ve bunu açıkça söylemekten çekinmezdi. Nazım Hikmet, Cemal Süreya, Cahit Külebi, Ahmet Haşim,  Orhan Veli  bunlardan sadece birkaçıdır. Nazım’dan etkilenmeyen şairin organik olmadığını ifade eden  şair için Cemal Süreya ; Doğu Anadolu insanının müthiş malzemesini korkusuzca önünüze koyup sonra da Anadolu’ya yayıyor, demiştir.  Yılmaz Güney’e olan sevgisi hayranlarınca bilinen şair onu defalarca hapishanede ziyarete gitmiştir.

ahmed-arif-hayati

Şiirlerini en çok geceleri yazan şair 1968 yılında şiirlerinin tümünü topladığı, ilk ve son şiir kitabı olan  “Hasretinden Prangalar Eskittim” eseriyle o dönemin edebiyat dünyasında büyük ses getirmiş ülkede en çok satılan eserler arasına girmeyi başarmıştır.  Şiirlerinde yaşadığı coğrafyanın insanını mükemmel bir dille ve aynı kalitede betimlemelerle anlatmıştır. Şiirlerinde yoğun bir başkaldırı, ateşli, asi bir ifade olduğu gibi bir o kadar da sevda, umut, düş izleri vardır.

Bazen bir şiirini okurken Anadolu’nun unutulmuş köşelerinde buluverirsiniz kendinizi. Köklerinizi hatırlatır ustaca kullandığı Türkçesiyle insana.

  • İlham Kaynağı

ahmed-arif-eserler

Ahmed Arif’in birçok şiirine ilham veren adeta bir insanı sevmenin nasıl olacağını anlatan “Leylim Leylim” kitabındaki mektupların muhatabı olan Leyla Erbil’dir.” Galiba tek çıkar yol sana durup dinlenmeden yazmak “ diyen şairin aşkı, Leyla Erbil tarafından karşılıksız kalmış olsa da yazar aşkından vazgeçmemiştir. Kitapta 60’ın üzerinde mektup vardır. Fakat şair bu eserin basıldığını göremeden 2 Haziran 1991 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara’daki evinde hayatını kaybetmiştir.

Yorum Yap