Nedir

Akbank Sanat

Editör by bilgisepeti

Akbank Sanat Nedir?

Akbank Sanat, 1993 yılında kurulmuştur. Akbank Sanat, Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimini desteklemek için oluşturulmuştur. Programının içerisinde müzikten yayına, görsel sanatlardan sahne sanatlarına kadar geniş bir kültür sanat aktiviteleri yer almaktadır.

Akbank Sanat Aktiviteleri

Akbank Sanat binası İstiklal Caddesi’nde yer almakta ve 6 kattan oluşmaktadır. Binada çeşitli aktivitelere yer verilmektedir. Bu binanın giriş ve birinci katında Çağdaş Sanat Galerisi yer almaktadır. Yıl içerisinde bu galeride farklı projeler oluşturulmaktadır. Galeride dünyada ünlü tanınan yerli ve yabancı sanatçıların yer aldığı sergiler bulunmaktadır. Sanata yatırım yapan Akbank Sanat, Uluslararası Köratör Yarışması ve Akbank Günümüz Sanatçıları adlıyla hazırlanan projeler ile de genç sanatçılara katkı sağlamaktadır.

akbank-sanat-aktiviteleri

Akbant Sanat binasının ikinci katında da çok amaçlı salon bulunmaktadır. 125 kişilik bir kapasiteye sahip olan salon piyano, gitar ve caz günleri gibi etkinliklere kapı aralamaktadır. Bu salonda çeşitli müzik etkinlikleri ve konserler organize edilmektedir. Yine Akbank Kısa Film Festivali ile Akbank Çocuk Tiyatrosu oyunları, panel ve söyleşiler de bu salon da icra edilmektedir.

Üçüncü katta ise Çağdaş Sanat ve Baskı Atölyesi yer almaktadır. Burada da çağdaş sanata dair kuramsal ve pratik alanlar desteklenmekle birlikte, sinemadan, fotoğrafa, felsefeden edebiyata birçok sanat konusu hakkında atölye çalışmaları düzenlenmektedir. Burada tanınmış yazar, yönetmen ve edebiyatçıların da katılım sağladığı çeşitli panel ve söyleşi programları organize edilmektedir. Konusunda uzman eğitmenler, çocukların sanatsal anlamda gelişmesine katkı sağlamak amacıyla da çeşitli aktivitelere yer vermektedir. Baskı Atölyesi’nde serigrafi ve litografi alanında bazı çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

akbank-sanat-danisma-kurumu

Akbank Sanat’ın diğer katlarında da yine sanata dair birçok yenilikçi çalışmaya yer verilmektedir. Dördüncü katta kütüphanesi be sanat kafesi bulunan Akbank Sanat, vizyoner çalışmaların yapıldığı bir sahne konumundadır. Kütüphanesinde Akbank Sanat Yayınları’na ait eserlerin yanı sıra sanatın birçok dalını barındıran konular ile ilgili yerli ve yabancı esere de ev sahipliği yapmaktadır. Kütüphanede Pazar ve Pazartesi günleri hariç olmak üzere  her gün 14.00 ila 19.00 saatleri arasında hizmet verilmektedir. Binanın altıncı katında ise açık provalar, atölye çalışmaları, dans dersleri, teknik dersler gibi çeşitli alanlarda eğitim planlaması ve düzenlenmesi çalışmaları yapılmaktadır.

sanat-akbank

Akbank Sanat Danışma Kurulu

Akbank Sanat Danışma Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır; Derya Bigalı, Suzan Sabancı Dinçer, Faruk Eczacıbaşı, Paul McMillen, Hayri Çulhacı, Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Leyla Alaton, Hakan Binbaşgil ve Nezih Barut.

Yorum Yap