Sağlık

Alaturka Tuvalet mi, Alafranga mı Sağlıklı?

Alaturka Tuvalet mi, Alafranga mı Sağlıklı?
Editör by bilgisepeti
Asya kültürlerinde toplumumuzda böylece de tanıdık olmayan olmadığımız alaturka tuvaletler batı dünyası için kulağa ürkütücü gelse de bilhassa son aylarda yapılan çalışmalar, alaturka tuvaletlerin dışkının geçişini kolaylaştırdığı ve afiyet için daha yardımcı olduğunu ortaya koydu. Yurt dışında bazı kalabalık binalarda alaturka tuvaletler kullanılmaya başlandığı da biliniyor.
Uzmanlar, squat pozisyonu denen oturuş tarzında, bağırsakların daha basit boşaltıldığını gösteriyor. Squat pozisyonu, biraz teknik olacak ancak, anorektal açıyı genişleterek anal kanal baştan başa daha düz bir geçiş yaratıyor. İsrailli tahlilci Dov Sikirov, bu mevzu ile ilgili olarak 28 sağlıklı gönüllü üstünde bir araştırma yaptı.
wcturka
Pakistan’da yürütülen bir diğer çalışmada ise anal yırtıkları olan hastaların sık sık belirttiğimiz squat pozisyonunda daha dar ettikleri ve daha acısız dışkı geçişi sağlandığı gözlendi. Bütün veriler, alaturka tuvaletlerin daha sağlıklı olduğunu gösterse de oturma pozisyonunun sağlıksız olup olmadığı konusu demin kanıtlanmış yok.

 

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap