Kimdir Kültür -Sanat

Albert Camus kimdir? Eserleri Nelerdir?

Fransa’nın en çok tanınan yazarlarından birisi olan Albert Camus kimdir? Albert Camus, 7 Kasım 1913 ile 4 Ocak 1960 tarihleri arasında yaşamış bir yazar ve aynı zamanda da filozoftur. Varoluşçuluk ve Absürdizm akımlarının öncüleri arasında sayılmaktadır. Ancak kendi kendisini bir akımın öncüsü olarak kabul etmemiştir. Yazarın en önemli başarısı 1957 yılında kazandığı Nobel Edebiyat Ödülü’dür. Aldığı bu ödül sonrası bu ödülü alan en genç ikinci yazar (Rudyard Kipling’ten sonra) unvanına sahip olmuştur. Nobel ödülünü kazandıktan yaklaşık 3 sene sonra ise bir trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.

albert-camus-sozleri

Albert Camus’nun hayatından satırbaşları

Fransız yazar, II. Dünya Savaşı devam ettiği esnada Nazilerin karşısında olan Fransız direnişine katılmıştır. Bu direniş hareketi kapsamında yayımlanan Combat ismindeki gazetenin editörlüğünü yaptı. Burada yakın arkadaşı Jean Paul Sartre ile tanıştı. Gazete ticari amaçlar gütmeye başlayınca görevinden ayrıldı. Amerika’da Fransız varoluşçuluğu ile ilgili eğitimler verdi. Genel olarak sol görüşlü bir insan olmasına rağmen komünizme karşı durması onu arkadaşı Sartre’dan da ayırdı. 1949 senesinde verem hastalığı tekrarlayınca dinlenmeye çekildi ve bu esnada yazdığı “Başkaldıran İnsan” adlı kitabı hoş karşılanmayınca kitap yazarlığından tiyatroya yöneldi.

albert-camus-roman

1950’li yıllarda insan haklarına ilgi gösterdi, 1952 senesinde Birleşmiş Milletler, Franco diktatörlüğünün yaşandığı İspanya’yı üye devlet statüsüne getirince UNESCO konusundaki yaptığı çalışmaları sonlandırdı. Sovyet yönetimlerin sertliğini eleştirip idam cezalarına karşı bir savaş yürüttü. 1957’de Nobel Edebiyat Ödülünün sahibi oldu ve bu ödül sayesinde 20. yüzyılın en tanınan yazarları arasına katıldı. En garip ölüm şeklinin ne olduğu sorusuna araba kazası cevabını veren Albert Camus, 4 Ocak 1960 tarihinde Fransa’da geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayata gözlerini kapattı. Öldükten sonra tüm telif hakları çocuklarına bırakıldı. “Mutlu Ölüm” ve “İlk Adam” isimli kitapları, yazarın vefatından sonra yayımlanmıştır. Genç yaşta dünyaya veda eden Fransız yazarın kitapları, günümüzde birçok ülkede, birçok dile çevrilmiş olarak çok satanlar listelerindeki yerini korumaya devam etmektedir.

Albert Camus Romanları

Yabancı (1942), Veba (1947), Düşüş (1956), Mutlu Ölüm (1970, ölümünden sonra yayımlandı), İlk Adam (1995, ölümünden sonra yayımlandı)

Albert Camus Hikaye ve Oyunları

Sürgün ve Krallık (1957, hikaye), Caligula (1938’de yazıldı ancak 1945’de oynanmaya başladı, tiyatro oyunu)

Albert Camus Denemeleri

Sisifos Söyleni (1942), Tersi ve Yüzü (1937), Başkaldıran İnsan (1951), Düşün ve Bir Alman Dosta Mektuplar (1945)

Yorum Yap