Kimdir

Albert Einstein kimdir?

Editör by bilgisepeti

14 Mart 1879 doğumlu Yahudi asıllı Alman bilim insanıdır. Hayatının ilk yılları Almanya’nın Münih kentinde geçmiştir. Geç konuşması, sessiz hali ailesini tedirgin etse de okul yılları başarılıdır. Okullardaki ezberci yapıdan hep şikayetçi olmuştur. Bilime merakı babasının ona oyalanması için verdiği bir pusula sayesinde olmuştur.

albert_yasami

Okul Hayatı ve Bilim Merakı
Yoksul öğrencileri evlerine yemeğe davet etmek bir Yahudi geleneğidir, ailesi bu geleneğe bağlı kalarak evlerinde bir öğrenciye yemek vermişlerdir. Bu öğrenci Einstein’in farklı bir çocuk olduğunu anlamakta zorlanmamıştır. Talmud isimli bu öğrenci 5 yıl boyunca haftada bir akşam onlara yemeğe gelmiştir ve Einstein ile matematik, fizik ve felsefe üzerine konuşmalar yapmıştır. Talmud, Einstein’e İ. Kant’ın “ Saf Aklın Eleştirisi” kitabını getirmiş, Einstein ise bu kitabı anlamakta zorlanmamıştır. O sıralar 13 yaşında olan Einstein, Talmud’un getirdiği kitapları hevesle inceliyordu.

albert
Einstein dini eğitim almaya başladığında gördü ki din ve okuduğu bilim kitapları çelişmektedir. Şüpheciliği bundandır. Matematiğe ilgisi giderek artmıştı amcasında çözmek için cebir kitapları istemiş bu kitaplardaki en karışık soruları bile rahatlıkla çözüp yeni teoremler geliştirmiştir.

Ehepaar Einstein in Prag
Zürih politeknik sınavlarına katıldı ve başarılı oldu. Fizik bölümünü seçtiği üniversitede laboratuarda sadece zorunlu deneyleri yapmıyor kendi geliştirdiği deneyleri de hevesle çalışıyordu. Asistan olarak okulda kalma isteği olsa da okuldaki asi tavırları buna engel olmuştur. İstediği işi yapamayınca Bern’de bir patent enstitüsünde müfettiş olarak çalışmaya başlamış. 1909’a kadar çalıştıktan sonra Zürih Üniversitesinde Fizik Profesörü olarak çalışmaya başlamıştır. Elektomanyetik konusuna duyduğu ilgi nedeniyle kitaplar edinmiş ve bu konularda tek başına çalışmıştır.

einsein
Nazilerin Almanyada güçlendiği dönemde Almanya’yı terk edip Amerika’ya yerleşmiştir. Nazi Almanya’sında nükleer bombası yapılması tehlikesine karşı ABD başkanı Roosevelt’i uyardı ve Hitler’den Önce ABD’nin nükleer bomba yapması gerektiğini belirtti.

Yorum Yap