Sağlık

Alerji Çeşitleri ve Tedavileri Hakkında

Alerji Çeşitleri ve Tedavileri Hakkında
Editör by bilgisepeti

Alerji Çeşitleri – Kişiye kadar değişebilen alerjik reaksiyonlar bambaşka aynı maddenin; hafif veya ağır reaksiyonuna neden olmakta, bazen hayati tehlikeler doğurabilmektedir. Çocuk ve yetişkinlerde görebileceğimiz alerjik durumlar oldukça çeşitlidir. Bağışıklık sistemimizin maddelere karşısında verdiği tepkiye alerji diyoruz. Alerji nedir sorusuna; kişiden kişiye değişen bağışıklık sistemi tepkileri diyebiliriz. Alerjiye neden olan maddeler oldukça fazladır.

Polenlerden arı ve haşere sokmalarına, besinlerde hayvanlara karşısında alerjilere değin birçok sebebi bulunabilir. Yaşam kalitesini de zaman zaman etkileyebilen alerji, tanı sonrası alınacak tedbirlerle minimize edilmektedir.

ALERJİ NEDİR?

Alerji ÇeşitleriBağışıklık sisteminin zararlı olmamasına rağmen bazı maddelere rahatsızlık derecesinde tepki göstermesidir. Sosyal yaşamı etkilemesinin yanına yaşam kalitesini de etkilemektedir. Alerji nedir, alerji bağışıklık sisteminin gösterdiği bir tepkime çeşidi cevabı ile yanıtlanabilecek kolay bir sorudur. Alerjiden en çok etkilenen ve sorunu çoğu kez yaşamış aile bireylerimiz çocuklardır.

Başta besinlere elde etmek üzere çiçek tozu ve hayvanlara karşısında birçok alerji çeşidi ile çocuklar karşılaşabilmekte. Çocuklar büyüdükçe bu sorunlar umumiyetle azalmakta veya kaybolabilmektedir. Çocuklara göre fazla daha eksik oranlarda yetişkinlerde de alerji görülebilmektedir. Daha fazla beslenme alerjileri yaşamakta, alerjisi olan yiyecekleri yediklerinde reaksiyonlar ortaya çıkmaktadır.

ALERJİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Günümüzde çocuk ve yetişkinlerde rastlanabilen alerjik reaksiyonlar epeyce farklı kategorilerde ele alınabilir:

Besin Alerjisi: Beslenme alerjisi en fazla görülen alerji çeşididir. Süt, yumurta, balık, çilek, buğday, fıstık gibi birçok yiyeceğe karşısında vücudun gösterdiği tepkime besin alerjisi grubuna girer. Ufak çocuklarda sık görülmekte ve çocuklar büyüdükçe genelde azalmakta veya değil olmaktadır. Nadir de olsa yetişkinlerde de görülmektedir. Bu herif yiyeceklere dokunup koklamak bile reaksiyona neden olmakta, vücutta birçok tepkimelere yol açmaktadır. Alerji çeşitleri nelerdir sorusuna birincil verilecek yanıt gıda alerjileridir. Bir misal belirlemek icabında; süt alerjisi olan bir çocuk ya da yetişkin, sütten yapılmış her yiyeceğe tepki vermekte ve alerjik tepkime göstermektedir.

Böcek ısırığı alerjileri: Vücudun kızarması ve şişmesinden çok daha fazlası olabilen böcek ısırığı alerjisi bazı zamanlarda ölümle deha sonuçlanabilen bir alerji halidir. Adi bir insanı sinek ve böcek ısırdığında zehir salgılanmakta, bir müddet daha sonra zehrin etkisi yok olmaktadır. Haşere ısırığına alerjisi olanlarda ise tüm beden şişebilmekte veya kızararak fazla tepki verebilmektedir. Anafilaktik şok da denilen bu halde dil ve boğaz şişerek nefes almayı zorlaştırmakta, baş dönmesi, mide bulantısı, ishal, kaşıntı ve kurdeşen görülmekte. Durumla karşılaşıldığında derhal en yakın hastaneye birey götürülmelidir. Arılar ve değişik ateş karıncaları; böcek ısırığına alerjisi olanlarda anafilaktik şoka neden olan dikkatle peşine düşüp takip edilmesi gereken böceklerdir.

Hava ile taşınan maddelere alerji: Astıma değin birçok afiyet sorununa yol açabilir. Hava ile taşınan partiküllerin yol açtığı hastalıklar; ilk kez nefes darlığı, öksürük ve hırıltı olmak üzere en fazla şikayet edilen alerji tiplerindendir. Bilhassa polenler; kontrolü mümkün olmayan ve engellenemeyen maddelerdir. Toz, sigara dumanı, küf, hayvan tüyü, boya kimyasalları, parfüm ve halı malzemeleri de alerjiye niçin olabilmektedir. İlaçlar ile kontrol altına alınmakta, kişinin kendisini alerjik ortamlardan uzak tutması ile en az seviyeye indirilmektedir.

Kozmetik Alerjisi: Deri bakım malzemelerinin niçin olduğu alerji türüdür. Deri tahrişi olan ‘kontakt dermatit’ olarak tanımlanmaktadır. Makyaj malzemelerine alerjisi olan kişilerin bu herif malzemelere teması halinde cilt tahriş olabilmekte ve kızarıklık, kaşıntı, gözlerde kızarıklık şeklinde kendini kesin etmektedir. Alerji çeşitleri nelerdir denildiğinde en sık rastlanan alerji çeşidi olarak karşımıza çıkar. Koruyucu ve aroma maddeler ve renklendiriciler kozmetik ürünlerde yer alan ve alerjiye neden olan faktör maddelerdir. Alerjiye sebep olan kozmetik ürünlerin kullanımı derhal kesilmelidir. Somurtkan hallerde ciltte kalıcı leke ve bere izleri kalabilir. Alerji Çeşitleri mutlaka detaylı peşine düşüp takip edilmesi gereken bir husustur.

Metal Alerjisi: Çevremizde en çok alerjiye neden olan metal nikeldir. Jurnal yaşamda epeyce bol görülür. Çoğu takıda bulunan nikel, ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Domates, mercimek, bezelye, fındık, ceviz, çikolata, çekirdek ve soyada nikel bulunmakta, alerjisi olanların bu yiyecekleri yemesi durumunda anında cisim tepki göstermektedir.

Lateks Alerjisi: Oyuncak, eldiven, balon, emzik ve cerrahi maske imalinde kullanılan lateks, Brezilya kauçuk ağacı öz suyundan imal edilir. Afiyet personelinde ve sık ameliyat geçiren çocuklarda alerji gelişme riski mevcuttur. Lateks malzemenin bağlantı ettiği deri kızarıp kaşınmaya başlar ve 12 ila 24 saat arasında alerji kendini belirlenmiş eder. Kızarıklıklarla beraber; aksırma, gözlerde sulanma ve burun akıntısı da görülen belirtilerdendir.

Mevsimsel Alerjiler: Bahar, yaz, güz ve kış alerjileri olarak son yıllarda karşımıza çıkmakta, en fazla da bahar alerjisine rastlanmaktadır.

Penisilin Alerjisi: Penisiline karşısında vücudun gösterdiği reaksiyon bu isimle adlandırılır. Bakteriyel enfeksiyonlar sonrası hastalara verilen antibiyotikler penisiline alerjisi olan kişilerde; deri döküntüsü gibi kolay alerjik reaksiyonların yanı sıra; anafilaksi şeklinde hayati tehlike verebilen gayet önemli reaksiyonlara da yol açabilir. Kaşıntı ve döküntü, kurdeşen, solunum problemleri, dil, dudak ve yüzde şişme belirtileri gösterebilir. Anafilaksi hallerinde ise; bilinç kaybı, nefes darlığı, tansiyon düşmesi, nabızda anormal büyüme ya da düşüş gözlemlenmektedir.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap