Nedir Sağlık

Alzheimer nedir?

Editör by bilgisepeti

Bunama olarak bilinen Alzheimer hastalığının ilk belirtisi unutkanlıktır. Sık sık duyduğumuz hastalık bazen yanlış anlaşılmaktadır. En önemli konu aslında Alzheimer nedir, ne değildir? Bu iki sorunun cevabı, hem hasta, hem de yakınları için çok önemlidir.

alzheimer

Alzheimer nedir?

Alzheimer çoğunlukla ileri yaşlarda görülen, ilk belirtisi unutkanlık olan, hatırlama güçlüğü, konuşma bozuklukları ve zamanla kişinin günlük hayatını sürdürmesini engelleyen nörolojik bir hastalıktır.

Alzheimer kimlerde hangi sıklıkla görülür?

80-85 yaş üzeri kişilerde iki kişiden birinde, 65 yaş üzeri kişilerde 15 kişiden birinde görülmektedir. Ayrıca hastalık 40 ve 50 yaşlarında da görülmektedir.

Alzheimer nedenleri:

Hastalığın kesin olarak nedeni bilinmemekle beraber; genetik faktörler, beyin hücrelerinin ölümü nedeniyle sayısında azalma, beyinde protein birikimi, sinirler arasında iletimin bozulması ve bazı zehirli maddeler hastalığa neden olmaktadır.

alzheimer_hastaligi

Alzheimer nasıl seyreder?

Sinsi bir hastalıktır, yavaş gelişir. Beyindeki sinir hücreleri azalmaya başlar ve kısa süreli unutkanlıklar olur. Zaman zaman birkaç gün öncesini hatırlayamaz. İlerleme ile birlikte hasta günlük işlerini aksatmaya başlar. Bu durum hastanın psikolojisini bozar ve içine kapanır. Zaman içinde yakınlarını bile tanıyamaz hale gelir. Konuşamama, tuvalet ihtiyacını karşılayamama, yemek yiyememe ile yatağa bağlanır.

alzheimer_ile_ilgili_bilinmeyenler

Alzheimer belirtileri:

1-Kişileri ve olayları hatırlayamaz.

2-Günlük işlerini yapmakta zorlanır.

3-Konuşurken kelime bulamaz.

4-Bildiği yolları unutur.

5-Tarihleri unutur.

6-Karar verme güçlüğü yaşar.

7-Pratik düşünme yetisini yitirir.

8-Hesap yapmakta zorlanır.

9-Eşyaların yerlerini unutur.

10-İçine kapanık bir psikoloji gelişir.

11-Kişiliği değişir, suçlayıcı tavır içine girer.

12-Sorumluluk almak istemez.

Alzheimer nasıl teşhis edilir?

Her unutkanlık Alzheimer değildir. Nörolog ve psikologlar beyin filmi, kan tahlilleri ve bir takım testlerle teşhis koyabilirler.

alzheimer_baslangici

Alzheimer tedavisi:

Hatalığın kesin tedavisi yoktur, erken tanı çok önemlidir. İlaçla yapılan tedavi hastalığı yavaşlatıp belirtileri azaltır.

Hasta ve yakınlarının bilmesi gerekenler:

Hasta yakınları öncelikle Alzheimer nedir? Bunu çok iyi bilmelidir.

1-Hastaya güven ve cesaret verilmeli.

2-Hastanın duyguları paylaşılmalı ve anlatmasına olanak tanınmalı.

3-Evde hatırlatıcı notlar olmalıdır.

4-Hasta araba kullanmamalıdır.

5-Sağlığına ve beslenmesine özen gösterilmelidir.

6-Evdeki işlerine devam etmesi sağlanmalıdır.

7-Hastalık ilerlemeden ileride nasıl bakılacağı konusu konuşulmalıdır.

8-Maddi ve manevi olarak zorluk yaşatan bir hastalıktır. Hasta ve bakımını sağlayan kişinin psikolojik destek alması gereklidir.

Her sağlıklı kişinin Alzheimer nedir? bilmesi gerekmektedir. İlk belirtiler ortaya çıktığında hekime gidilip tanı ve tedaviye başlanması açısından önemlidir. Belirtilerin azaltılması ve hastalığın seyrinin yavaşlatılması açısından erken tanının önemi büyüktür.

Yorum Yap