Spor

Amatör Spor Nedir?

Editör by bilgisepeti

Amatör Kime Denir?

Amatör sporun ne olduğu sorusunu cevaplamak için öncelikle amatör kelimesinin anlamına bakmak gerekmektedir. Türk Dil Kurumunun güncel sözlüğünde amatör kelimesi “bir işi para kazanmak için değil, yalnız zevki için yapan, hevesli, meraklı” şeklinde tanımlanmıştır.

Gymnastics: U.S. Championships-Women

Peki amatör spor nedir? Hangi sporun amatör, hangisinin profesyonel spor olduğu, kafaları bir hayli karıştırmaktadır. Öyle ki Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi devasa bütçeler yöneten kulüplerin yöneticileri çıkıp kulüpleri bünyesindeki amatör branşlardan söz ettiklerinde ortaya kavramsal bir karmaşa çıkmaktadır.

Hayatını spor ile idame ettiren birisini amatör olarak adlandırmak ne kadar doğru olabilir? Günümüzde amatör sporla uğraşan kişilerin birçoğu profesyonel meslek grubundaki insanlardan daha yüksek meblağlar kazanıyor. İşte bu noktada amatörlük ve profesyonellik arasındaki çizginin doğru biçimde çizilmesi gerekiyor.

amator-sporcular

Sporun Amatörü Olur Mu?

Amatör sporcu denilince ilk akla gelen sporu meslek olarak ve para kazanmak için yapmayan kişilerdir. Ancak günümüzde amatör branş olarak adlandırılan sporlarda, bu spor dallarını meslek edinen kimseleri görüyoruz. Dünyaca ünlü bilardocu Semih Saygıner bu ayrımı eleştirenlerden arasında. “Sporun amatörü olmaz. Bana asıl mesleğiniz ne dediklerinde kırtasiye dükkanım mı var diyeyim. Ben bilardocuyum, sporcuyum”.

Özellikle uluslararası platformda boy gösteren amatör sporcular bu müsabakalar için uzun süreli ve yoğun emek harcanan çalışmalar yapmaktadır. Dolayısıyla bu tip sporcular kaçınılmaz olarak yaptıkları sporu meslek haline getirmektedir.

amator-spor-nasil-yapilir

Peki O Zaman Kim Profesyonel, Kim Amatör?

TDK anlamından yola çıktığımızda amatör olanın sadece zevk için spor yapması gerekmektedir. Bunu meslek haline getirmemiş olmalı ve devamlı gelir elde etme amacıyla spor yapmamalıdır. Profesyonel ise bunun karşıtı olarak sporcunun maddi kazanç sağlama amacıyla meslek olarak spor yapması durumudur.

Teorik olarak bu farklılıktan bahsedilse de uygulamada bu ayrımı yapmak çok kolay değildir. Simone Biles’ın ya da Usain Bolt’un profesyonel olmadığını kim iddia edebilir ki?

spor-amator

Aslında bu kavramlar arasındaki tek fark hukuksal statüleri ile ilgilidir. Türkiye’de ve birçok Avrupa ülkesinde hukuki çerçevede sadece futbol branşındaki sporculara profesyonel kimlik tanınmaktadır. Futbol dışındaki tüm branşlar ülkemiz için amatör spor mahiyetindedir. Ancak basketbol ve voleybol federasyonlarının yönetim kurullarının çalışmaları neticesinde profesyonelliğe ilişkin birtakım düzenlemelerin yapıldığı görülmektedir.

amator-spor-nasil-yapilir

Günümüzde amatörlüğün tek faydası sporun geniş kitlelere yayılmasıdır. Müsabaka ve yarışmalar açısından amatörlük kavramı artık tamamen anlamını yitirmiştir. Bu yüzden günümüzde tüm spor dalları profesyonellik kavramı ile anılmaktadır.

Yorum Yap