Tarih

Arabistanlı Lawrence ve Manisalı Lawrence

Arabistanlı Lawrence ve Manisalı Lawrence
Editör by bilgisepeti

1916 – 18 yıllarında Osmanlı’ya karşısında yürütülen Arap Ayaklanmasında; İngiliz emperyalizminin maşalarından Yarbay Thomas Edward Lawrence, Birleşmiş Krallık irtibat subayı olarak atama yapar. Arabistanlı Lawrence; casus, yazar, Britanyalı arkeolog, eşcinsel ve askeri stratejist olarak da bilinir. Araplar tarafından milli uyanışının öncüsü ve millet kahramanı olarak tanımlanır. Üstün Hizmet Madalyası ve Fransız Şeref Lejyonu Madalyasına sahiptir. 19 Mayıs 1935’te, bir motosiklet kazası sonrası 46 yaşında hayatını kaybeden Lawrence’ın cenazesi St Paul Katedralinin kilise mahzenine konulur. Petrol savaşlarının birincil adımlarındandır. Ortadoğu’da ayaklanma bastırmak bıçakla çorba içmeye benzer demişliği vardır.

Samuelarrival

Ölümün bir çocuk yüzünden olacak diyen Sudanlı müneccim sonunu görmüştü. Motosikletiyle yolculuk yaparken çarpmamak için yaptığı hücum hayatına mal olur. Rahmi Koç Müzesinde motosikletlerden birinin sergilendiği söylenmekte. Şark dillerini hatasız denilebilecek seviyede iyi haberdar olan Lawrence, genç yaşlardan itibaren kazıbilim gezilerine katılır. Arabistanlı Lawrence’ı Türk İstihbaratı öldürdü tezi internette karşınıza çıkabilecek bilgilerdendir. Arapçayı ve hatta bambaşka lehçelerini, cuma vaazı verip Arapları ağlatacak değin iyi bildiği söylenir. Arap Ayaklanması olaylarında aktif olarak ödev alan Lawrence, yerel kıyafetleri giymesi ve deveye binmesi sebebiyle “Arabistanlı Lawrence adını alır.

1918’de savaş muhabiri Lowell Thomas’ın belgesel film ve fotoğrafları ile Lawrence’ı büyük bir kahraman gibi kurgulaması basit bir İngiliz maşası olan Lawrence’ye adalet ettiğinden artı bir ün getirir. Lawrence’ın da anılarında Arap yarımadasında daha evvelden yüzlerce İngiliz ajanı göre yapılmış çoğu şeyi kendine mülk etmesi işin tuzu biberi olur. 1962’de çekilen Arabistanlı Lawrence filmini izlemenizi öneririz.

Faisal-I-of-Iraq-Oren-review

Manisalı Lawrence Kimdir?

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç CNN Türk’te Taha Akyol’un Eğrisi Doğrusu programına katılarak ‘troliçeler’den bahsettiği sırada yandaş kalem Hilal Kaplan’ın kendisine tepkisi. Kaplan, Arınç’ın Erdoğan ve hükumeti eleştirel nitelikle açıklamaları sırasında sosyal medya hesabından ”Manisalı Lawrence’ın son çırpınışları ama faydasız; siyasi cenazeleri dikkate almıyoruz.” paylaşımında bulundu.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap