Nasıl Yapılır Yaşam

Askerlik Durum Belgeleri Doğrulama Nedir? Nasıl Yapılır

Askerlik Durumu

İçinde yaşadığımız ülkemizde vatani görevimizi yapmamız erkekler için hayatın vazgeçilmez isteği ve gururu olarak ön plana çıkmaktadır. Ergenlik yaşını doldurmuş erkeklerin herhangi bir engel durumları olmadığı durumlarda bedelli kısa dönem ya da uzun dönem ve asteğmen rütbeleri ile görevlerini ifa ettikleri askerlik görevi konusunda merak edilen hususlardan birisi de kendilerinin hangi askerlik durumuna dahil olmalarını merak etmeleridir.

askerlik-durum-dogrulama-nasil-yapilir

Siz de bu durumu merak ediyorsanız yani yukarıda sayılan askerlik durumlarından hangisine dahil olduğunuzu merak ediyorsanız bu işlem artık eskisinden daha kolay olmaktadır. Sadece en yakın PTT den e devlet şifresi edinerek yapabileceğiniz durumunuzu öğrenme işlemi internet üzerinden yapılabilmektedir.

askerlik-mermi

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Askerlik durum belgesi sorgulama için e devlet şifrenizi edindikten sonra yapmanız gereken internet üzerinden e devlet sitesine girmek ve buraya TC kimlik numaranız ve edindiğiniz şifreyi girerek sisteme giriş yapmak gerekmektedir. sisteme girdiğinizde Milli Savunma Bakanlığı menüsü alt başlıklarında karşınıza çıkan askerlik durum belgesi sorgulama askerlik durumu doğrulama vb alt başlıklar bulunacaktır. Burada sorgulama kısmını seçmeniz durumunda askerlik durumunuzun ne olduğunu öğrenebilir ve elinizde olan askerlik durum belgesinin doğru olup olmadığını kontrol etmek için de doğrulama alt menüsünü tercih edebilirsiniz.

askerlik-belgeleri

Askerlik Durum Belgesi Doğrulama Nedir

Askerlik Durum Belgeleri Doğrulama Nedir ve Nasıl Yapılır merak ediyorsanız yapmanız gerekenler şunlardır. Askerlik durum belgesi sizin hangi askerlik durumunda olup olmadığınızın kontrolü açısından kontrol etmek için mutlaka şifre almanız ve ardından sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra bu işlem akabinde Milli Savunma Bakanlığı menüsünün alt menüsü olan askerlik durum belgesi doğrulama kısmına tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra elinizde olan ve yine sistem üzerinden çıktısı alınan belgenin alt kısmında doğrulama kodu yer alacaktır. Bu kodu açmış olduğunuz menünün uygun yerlerine girdiğinizde elinizdeki belgelerin doğru olup olmadığının doğrulama işlemini yapabilmiş sayılacaksınız.

askerlik

Peki askerlik durumunuzu sorgulamak ya da doğrulamak için yapılan bu uygulama nasıl bir kolaylık sağlar. Bunu anlayabilmek için bir de bu işlemi en yakın askerlik şubesine giderek belge almanız durumunda yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle en yakın askerlik şubesinin nerede olduğunu öğrenmeniz ardından buraya ulaşımı nasıl sağlayacağınızı araştırmanız ve ardından uygun bir vaktinizde yola çıkmanız ardından askerlik şubesinde varsa sıra beklemeniz ve ardından ilgili görevliden askerlik durum belgesi sorgulaması yapmanız gerekecektir. daha sonra belgeyi almış ve geri dönüşe geçmiş olduktan sonra bu işlemleri oturduğunuz yerden internetten yapmanızla kıyasladığınızda bunun ne kadar kısa sürede yapılabilen bir şey olduğunu anlamış olursunuz.

Yorum Yap