Tarih

Atatürk’ün Gıda Alışkanlığı

Atatürk’ün Gıda Alışkanlığı
Editör by bilgisepeti

Karatahta, tebeşir, silgi ve kütüphaneden gelen arşivi, Atatürk’ün sofrasının bir parçası idi. Tartışmalarda oysa başlıca hedef, akla yol açarak iyiyi doğruyu bulmaktı. Sofra ve çoğunlukla alkol ise bir araçtı. Gece yemekleri bazen müzikli oluyor, dağıtılmış sanatçılar konser veriyordu. Atatürk, bir ifadesinde; ziyafetlerde fazla yenmesinin tasarrufa tutarsız bulduğunu ve sağlığa zararlı olduğunu söylemiştir. Dolayısıyla boğazına düşkün, çok yiyen bir kimse değildi.  Kahvaltısında; dere yahut kahve içiyor, artı bir şey tüketmiyordu. Soğuk ayranla, bir dilim ekmek yerdi. Ara Sıra bir kâse yoğurdun devamında sütlü kahve içerdi. Çoğunlukla doymuş olarak yok, aç sofradan kalkarmış.

Ataturk

Öğle yemeğinde ise bir iki dilim ekmekten artı yemezdi. “Yağlı fasulye” dediği etsiz kuru fasulye ve pilavı fazla severdi. Ayran ve limonata severdi. İki dilim ekmeği ayrana batırarak yiyordu. Yoğurt da ayrıca yiyordu. “Kışla yemeği, askerî yemek sayılan kuru fasulyeye ‘okulda alıştım’ demiştir. İkindi üzeri ekmeksiz bir bardak ayran içerdi. Annesinin yaptığı Selanik’in ıspanaklı böreği, etli taze bamya, pilavla karıştırarak yediği karnıyarık, geç saatlerde acıkınca yediği peynirli omlet, sahanda yumurta, kuşkınmaz, fava; tatlılarla öyle arası olmadığı halde gül reçeli, orta şekerli kahve, meyvalardan kavun, kavrulmuş tuzlu leblebi ve fıstık tekrar sevdiği yiyeceklerden.

atatürk-ün-iftar-sofrasındaki-fotoğrafı_300559

Öte yana Ata’nın sarhoşluktan hiç hoşlanmadığı, soğan, sarımsak, pastırma gibi kokulu yiyecekleri sevmediği de biliniyor. İçkilerden rakı ve bira severdi. Sofrasında çeşitlilik bol değildi. Köşkte ne hazırlanıyorsa onu yerdi. 15 fincana yakın kahve, 40-50 sigara içermiş.

Atatürk dönemin güç şartları düşünüldüğünde, bizlerin şu anda bir iki tık ile sipariş edebildiği bir çok şeyin tadına fazla geç yaşlarda bakabilmiş. Kırşehir’in su böreği yine Adana ve diğer bölgelerin bölgesel yemeklerini çok sevmiş. Siroza yakalanıp halsiz düştüğü günlerde tatlı yemesi gerektiğinde Yanya tatlısı ve irmik helvası çok hoşuna gitmişti. Enginarı hiç yememiş. İstediği halde hiç yiyememiş. Hastayken enginar yemek yemek istemiş. Hatay’dan ısmarlamışlar. Fakat kendisi komaya girmiş ve yiyememiş.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap