Genel

Atomik Nona Gıdalar

Editör by bilgisepeti

Çağımızın en yeni teknolojilerinden biri olan nano teknoloji hakkında pek bir şey bilmiyoruz çünkü henüz üzerine yazılmış bilgi verici bir kitap dahi yoktur. nano kelime itibarıyla cüce demektir. Nano metre metrik sistemde yer alır ve milyarda bir ölçü birimini ifade eder. Görüldüğü gibi fazlasıyla küçük bir birimdir.

atomik-nano

Nano Teknolojiyi Ne Kadar Tanıyoruz?

Aslına bakarsanız küresel alanda bu konuda çok net bilgiler yok haliyle insanlar da bu konuda bir şey bilmiyorlar. Bilen çok az bir kesim var ki onlar da bu teknolojinin sadece adını duyduklarını faka içeriği ya da ne işe yaradığı hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmadıklarını söylüyorlar. Amerika’da yapılan araştırmalar göre halkın sadece %30’u bu teknoloji hakkında herhangi bir şey duymadıklarını söylüyorlar.

nano-gida

Nano teknoloji yediklerimizden tutun da endüstriyel alana kadar birçok yerde karşımıza çıkar. Silah yapımında, bilgisayar teknolojisinde, ilaç sanayinde, kimyada aklınıza gelebilecek her alanda kullanılan kendi küçük kullanım alanı büyük bir teknolojik yeniliktir. Nano gıda olarak bilinen bu teknoloji önümüze gelen yediğimiz gıdaya kadar girmeyi nasıl başardı ya da vücudumuzdaki etkileri nelerdir en çok merak edilen sorulardandır.

nano-gidalar

Nano Gıda Nedir?

Nano gıda dediğimiz şey basit tabiri ile nano denilen küçük parçacıklar ile oluşturulan gıda türüdür. Bu teknoloji sayesinde gıda maddesinin yapısında ciddi değişiklikler yapılmaktadır.

Nano teknolojinin gıda ürünlerinde kullanılması genellikle gıdaların raf ömürlerini uzatmak için tercih edilir.  Fakat sadece bununla da sınırlı değildir. Gıdaların kokularından gıdaların bakteriden arındırılmasına kadar birçok amaçla kullanılmaya başlanmış bir yöntemdir ve gittikçe de rağbet görmektedir. Tüm bunlara rağmen insanların gıdada bu teknolojinin kullanılmasına tepkisi azımsanamayacak boyuttadır ve bu konu hakkında yetkili bir ağızdan insanların gönüllerini rahatlatıcı açıklamalar yapılamamaktadır. Zamanında insanlar GDO’lu ürünlere nasıl tepkili yaklaşmış ve mutfaklarına sokmama konusunda net bir tavır takındılarsa şimdilerde atomik nano gıdalar için de aynı temkinli tavırla hareket etmektedirler. Çünkü nano teknolojinin uygulandığı gıda türlerinde insan vücudu için nasıl bir risk oluşturacağına dair testler tam olarak yapılmamıştır. Besinlere direkt uygulanmasının yanı sıra gıda paketleme işinde de oldukça fazla kullanılmaktadır.

nano-gida-nedir

Dünyada sadece Kanada da hükümet atomik nona teknoloji ile gıda üreten firmalardan ürettikleri gıdaların içeriğini net olarak belirtmelerini zorunlu kılmıştır. Nano teknoloji son yıllarda ciddi bir ekonomik potansiyeli de yanında getirmiştir.

Seslerini çok az duyuyor da olsak aslında birçok bilim adamı bu teknolojinin özellikle gıdada kullanılmasının çok tehlikeli olduğu yönündedir.

Yorum Yap