Nedir Sağlık

Bağırsak Paraziti Neden Oluşur

Editör by bilgisepeti

Latince adı ile “ascaris” yani bağırsak kurdu vücutta yaşayan parazitlerdir. Bu parazitler insan ve hayvan vücuduna yerleşerek vücutta enfeksiyon oluşmasına neden olur. İnsan vücudunu yuvaları gibi kullanan bu parazitler burada büyür beslenir ve larvalarını bırakırlar.

Görünüşleri beyaz solucanı andıran ve ince ve kalın bağırsaklarda konaklayan bağırsak parazitleri yumurtayla ürerler. İnsana bulaşması da genellikle yumurtalarının çeşitli yollarla insan vücuduna girişi ile meydana gelir. Yetişkin bir bağırsak paraziti 30 cm boyunca olabilmektedir.

bagirsak-paraziti

Bağırsak Paraziti İnsana Nasıl Bulaşır?

Bağırsak parazitleri temiz olmayan yiyecek ve içeceklerden özellikle hijyen koşullarına dikkat edilmeden üretilen işlenmiş et ürünlerinden, kirlenmiş sulardan ve bu sularla yıkanan meyve ve sebzelerden kolaylıkla bulaşabilmektedir. Sebzeleri oldukça dikkatli yıkayarak hatta mümkün olduğunca sirkeli suda bekleterek, güvenmediğiniz yerlerden özellikle et ürünleri almamaya dikkat ederek, dışarıda yemek yediğinizde bu yerin hijyen kurallarına dikkat edip etmemesini kontrol ederek yiyeceklerle bulaşan bağırsak paraziti riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

bagirsak-paraziti-nasil-olusur

Direkt olarak insandan insana aktarılmayan bağırsak paraziti, bu paraziti taşıyan bir insanın dışkısı ile bulaşabilmektedir. Bu kişilerin kullandığı tuvaletteki klozet kapaklarından, musluklardan ve kapı kulpları gibi çeşitli yerlerden de bu parazit ele oradan da ağız yoluyla bağırsaklara aktarılabilmektedir. Buna dikkat etmek için el hijyenine özellikle dikkat edilmelidir. Kullanılan tuvaletlerde mutlaka güzelce temizlenmelidir.

bagirsak-parazitleri-nelere-neden-olur

Bağırsak Paraziti Bulaşma Belirtileri

Bulantı ve Kusma

Vücudun normal işleyişini olumsuz yönde etkileyen bağırsak parazitleri bulantı ve kusmaya sebep olabilir. Bulantı ve kusma çok şiddetli ise ince ve kalın bağırsaktaki parazit tehlikeli miktarlara ulaşmış olabilir.

Karın Ağrıları

Bağırsaklara yerleşerek buradaki doku ve kanlardan beslenen bağırsak paraziti sonucu kişiler sık sık karın ağrısı problemleri çekebilmektedir. Sayıca fazla olan bağırsak parazitleri bu ağrının şiddetini arttırabilmektedir.

İshal

Vücuda giren zararlı maddeye karşı savunma mekanizması olarak ishal gerçekleşmektedir. Bağırsak paraziti sonucu da karın ağrılı ishal gerçekleşebilir.

bagirsak-parazitleri-tedavi

Kanlı Dışkı

Bağırsaklara zarar veren bağırsak parazitleri buradaki dokulara verdiği hasar sonucu kanlı dışkının oluşmasına sebep olabilir.

Dışkıda Solucan Çıkması

Bağırsaklara yerleşmiş parazitler beyaz solucan şeklindedir. Dışkı yolu ile atımı gerçekleşebilir. Bu durum bağırsak parazitinin sayıca azalması ve kişi henüz bilmiyorsa bağırsaklarında parazit oluştuğunu anlaması yönünden olumlu bir olaydır.

Kilo Kaybı

Bağırsaklarınızdaki besinlerden beslenen bağırsak parazitleri gelişip sayıca arttıklarında buradaki besinlerden beslenmeleri artar ve diğer organ ve dokulara yeterli miktarda besin taşınmasını engellerler. Bunun sonucunda hem kilo kaybı hem de besin maddesinin kana karışmasını azalttıkları için hem yorgunluk ve halsizlik görülebilir.

Yorum Yap