Kimdir

Barack Obama Kimdir?

Hayatı

Barack Hussein Obama, Amerika Birleşik Devletleri’nin 44. devlet başkanıdır. 4 Kasım 2008’de yapılan  ABD başkanlık seçimleri’nde ABD’nin devlet başkanı olarak seçilmiş ve 20 Ocak 2009’da  başkanlık görevini  43. başkan George W. Bush’tan devralmıştır. 6 Kasım 2012 tarihinde yapılan başkanlık seçimlerinde bir kez daha seçimi kazanmış ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığına devam etmiştir. Barack Obama, Amerika Birleşik Devletleri tarihinin ilk siyahi devlet başkanıdır.

4 Ağustos 1961’de ABD’nin Hawaii eyaletindeki Honolulu kentinde Kapiolani Tıp Merkezi’nde dünyaya gelen Obama’nın babası Kenyalı annesi Amerikalıdır. Obama 2 yaşındayken anne ve babası boşanır ve annesi Endonezyalı Lolo Soetoro ile ikinci bir evlilik yapar.Bu evliliği takiben Obama, annesi ve üvey babası ile Endonezya’ya taşınır. 10 yaşına kadar Jakarta’da ilkokul öğrenimi gören Obama, daha sonrasında Honolulu’ya geri dönerek liseyi bitirinceye kadar anneannesi ve dedesiyle yaşar. Obama, Los Angeles’ta başlayan üniversite hayatına, New York’taki Columbia Üniversitesi’nde devam eder ve 1983 yılında Siyaset Bilimi bölümünden mezun olur. 1988 yılında Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kabul edilir ve 1991 yılında avukatlık diplomasını alır.

obama-nereli

Harvard’da eğitimine devam ettiği sırada tanıştığı Michelle Robinson ile 1992 yılında evlenen Obama’nın iki kız çocuğu vardır.

İddia edilenin aksine,Obama’lar müslüman değil Protestan Hristiyandır ve United Church of Christ mezhebine bağlıdırlar.

Siyasi Yaşamı

Obama siyasete ilk adımını 1996 yılında İllinois’in eyalet senatosuna seçilerek attı. 1998 ve 2002 yıllarında iki kez daha eyalet senatosuna seçilen Obama, 2000 yılında  Temsilciler Meclisi’ne girmek için katıldığı Demokratik Parti ön seçimlerinde başarısız oldu.2004 tarihinde  ABD Senatosu için adaylığını koydu ve % 70’lik oy çoğunluğu almak suretiyle seçildi.

Obama’nın ABD’de ilk defa ülke çapında tanınması, 2004  başkanlık seçimleri sırasında Boston’da gerçekleşen Demokratik Parti kurultayında yaptığı ve televizyonda canlı yayınlanan konuşması ile olmuştur. Senato’da henüz 6 yıllık ilk dönemini tamamlamamışken 2007 yılında,  2008 ABD başkanlık seçimleri için Demokratik Parti’den adaylığını koyduğunu açıkladı. Obama, 2008 seçimlerini oyların %52’sini alarak kazandı ve ABD’nin 44. devlet başkanı seçildi. 2012 başkanlık seçimlerini de kazanan Obama, ikinci kez 4 yıl süreyle görevine devam etmiştir.

obama-kimdr

Yaptıkları:

Obama, iktidarı sırasında  ekonomiyi canlandırma programını Kongre’den geçirdi, sağlık sistemi ile bankacılık sistemlerini yeniden düzenledi ve Amerikan otomotiv sanayiini büyük bir krizden kurtardı. Yine bu dönemde, eşcinsel olduklarını açıklayanların ordudan ihracına sebep olan yasak kalktı ve 2015 itibari ile eşcinsel evlilik ülke genelinde yasal hale geldi. Kongre’nin onaylamadığı halde, kendi yetkilerini kullanarak, ABD’ye yasadışı yollarla getirilmiş bazı genç  göçmenlere geçici olarak ülkede barınma izni verdi.

obama-amerikali-mi

Obama, El-Kaide lideri Usame bin Ladin’i öldürülmesini sağladı ve Irak’taki Amerikan savaşına son verdi. Başkanlığı döneminde Küba’yı da ziyaret ederek iki ülke arasındaki ilişkileri yumuşatan Obama, 88 yıl aradan sonra Küba’ya giden ilk ABD başkanı oldu.

Yorum Yap