Kimdir

Bedri Rahmi Eyüboğlu Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Editör by bilgisepeti

1911 yılında Giresun’un Görele ilçesinde dünyaya gelen Bedri Rahmi Eyüboğlu aileden gelme bir sanatçıdır. Milletvekili olan babası dışında, Türk aydınlarının öncülerinden Sabahattin Eyüboğlu ve ilk kadın mimar Mualla Eyüboğlu’nun kardeşidir. 1936 yılında evlendiği eşi Eren Eyüboğlu da kendisi gibi bir ressamdır. Güzel Sanatlar Akademisi ile başladığı resim eğitmenliğine Paris’te de sürdürdü. Ardından akademisyen olarak eğitim verdi. Ressamlığı yanında şiirleri ile de haklın sevdiği biri oldu. Masallar ve türkülerden esinlenerek şiirler yazdı. Bedri rahmi Eyüboğlu eserleri arasında en ünlü şiiri ise Karadut adlı şiiridir ve bu şiir şarkı haline getirilerek Fatih Kısaparmak tarafından seslendirilmiştir. Eyüboğlu, 1975 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

bedri_rahmi_se

Yaşamı

Babasının kaymakam olarak görev yaptığı Görele ilçesinde dünyaya gelen Bedri Rahmi Eyüboğlu çocukluğunu ise Anadolu’nun birçok ilinde geçirmiştir. 1925 yılından sonra babası milletvekili olan Eyüboğlu, ailesi ile birlikte Trabzon’a yerleşti ve Trabzon Lisesinde okudu. Öğrenim bursu ve bir öğretmenin resim yeteneğini keşfetmesi sayesinde Fransa’ya gitme şansı yakaladı. Sadece resimle değil edebiyatla da ilgilenmeye başladı.

bedri_rahmi_yasami

İstanbul Güzel Sanatlar Akademisine 1929 yılında girdi ve ardından Fransa ve Londra’da eğitimler aldı ve sanatsal çalışmalar yaptı. 1933 yılında Yavuzlu ve Gülcemalli resimleri ile adından söz ettirdi. 1933 yılı sonunda yurda döndü ve Yeni Adam Dergisinde ressam olarak çalıştı. Bu arada çeşitlir esim sergileri açtı. 1936 yılında Güzel Sanatlar Akademisinin diploma yarışmasında Hamam isimli çalışması ile birinci oldu. 1937 yılında ise aynı akademinin bölüm başkanı Fransız ressam Leopold Levy onu asistan olarak seçti. 1941 yılında ilk şiir kitabı olan “Yaradana Mektuplar” yayınlandı. Bedri Rahmi Eyüboğlu eserleri arasına bu yıllarda çok sayıda duvar resimleri katıldı.

bedri_rahmi

Karadut Kitabı Çıktı

Resim sevdası dışında içinde hep var olan şiir yazma aşkı onu 1948 yılında ikinci şiir kitabı ve en çok bilinen şiiri olan “Karadut”u yayımlamasını sağladı. Yazma tutkusu hep var olan sanatçı Yeni Sabah ve Cumhuriyet gazetelerinde de 1950’li yıllarda yazılarıyla devam etti. 1953’te “Tuz”, 1956 yılında “Canım Anadolu” ve 1957 de ise “Üçü birden” adlı kitapları yayınlandı. Otel duvarlarından Nato’nun yabancı ülkelerde yaptırdığı binalara kadar birçok yapının dış cephelerine mozaiklerle resimler yaptı.

bedri_rahmi_hayati

Yaşamının birçok anında İstanbul’da önemli yapılara panolar ve resimler yapmakla geçirdi. Yurt dışında önemli sergilere katıldı ve resimleri çok büyük ilgi gördü ve satıldı. 12 Mart sürecinde gözaltına alındı. Bundan etkilenen Bedri Rahmi Eyüboğlu toplumsal resimler yapma ağırlığını 1972 yılında da sürdürdü. 1975 yılı 21 Eylül günü İstanbul’da pankreas kanseri sebebiyle hayata veda etti. Ölümünden sonra adına yarışmalar yapıldı, kitaplar basıldı ve belgeseller çekildi.

Yorum Yap