Din

Berdel Hakkında Hiç Duymadıklarınız

Berdel Hakkında Hiç Duymadıklarınız
Editör by bilgisepeti

Berdel, doğuda ve Ortadoğu’da yaygın bir evlilik töresi olarak gelin değiştokuşu manasına gelir. Kürtçe’de zhin ba zhin denmekte. İkiz izdivaç de denmekte. Bir aile, genellikle fakirlik yüzünden, başka bir aileden gelin edinmek için kendi kızını gelin olarak o aileye verir. Bazı zamanlarda aradaki kan davasını son vermek için de seçim edilen bir yöntemdir. Berdel uygulayan aileler; akraba olacakları ve akrabaların da öldürmeyeceği düşüncesinden hareketle için kan davası da bitirilmiş olur. Başlık parası ve sefalet yüzünden bu müşteri bir yola başvurulur.

Başlık parası olmayan durumu el vermeyen aileler berdel yoluyla hem ekstra yükten kurtulmakta hem de çifte düğünü görmektedirler. Aile baskısı yüzünden berdele mecbur kalmak birincil ve en büyük sorun. 4 kişinin bağlandığı bu hadisede sanılanın tersine herkes mutlu mesut yaşamıyor. Herhangi bir yerde sorun yaşanması, otomatik olarak diğer aileye ve akrabalara da sirayet etmekte.

Bir güvey, geline ne yaparsa, ya da neyi beceriksiz bırakır ve almazsa diğer ailede de aynı işlem yapılıyor. “Kötülük yaparsan kötülük bulursun” mantığıyla olan gariban kadınlara oluyor.

Bir izdivaç bozulursa, oysa durum iki aileyi de ilgilendiriyor, diğer tarafın başlık parası gibi bir talebi hemen devreye giriyor. Mevcut izdivaç teke düştüğü için ve herhangi bir müşterek al-ver durumu ortadan kalktığı için; kız vermiş taraf “Madem berdel yok o süre başlık parasını alayım” moduna saniyede girebilmektedir. Bu da ikinci ve mühim sorun olarak öne çıkıyor.

Kadın karşılığı kadın değiş tokuşu veya satışı olarak terbiyesizce özetlenebilecek Berdel’de yalnızca aile büyüklerinin lafı baskındır. Kimseye ne düşündüğü ve neyi istediği sorulmaz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kadınlardan biri evine herhangi bir sebepten nedeniyle geri dönerse öteki kadının bedeli ödenmek zorundadır. Ödenmezse öteki bayan da kendi evine geri yollanır. Eğer ortada mevcut çocuk varsa kocalar bunlara annelerine göstermeksizin el koyarlar. Kabahat karşılığı berdel vardır, kan karşılığı berdel vardır, toprak meselelerinden doğan berdeller de olduğu söylenir.

Şu şekilde uygulanabilir: “A ailesinden erkek, B ailesinden bir kızla rızalarıyla kaçar. B, A’ya gidip; “Bizim küçük oğlana sizin kızı alacağız töre pek emrediyor.” der.

Yine A ailesinden bir hayvan B den bir kıza tecavüz eder. B, A’ya gider hiç suçu günahı olmayan tecavüz eden hayvanın kız kardeşini alır giderler. Aksi zaten kandır. A zaten utanç içinde olduğundan kızlarının gitmesine göz yumar.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap