Faydalı Bilgiler

Bylock Uygulaması Nedir?

Bylock Uygulaması Nedir?
Editör by bilgisepeti

smartphone-png-pictureKriptolu söylev karşılayan Bylock adındaki başvuru formu FETÖ operasyonları sonrasında gündeme oturdu. Mesajlaşmak ve data transferi için kullanılan Bylock özellikle son günlerde medyada çıkan haberler ile birlikte merak uyandırdı. Bylock nedir sorusu cevap ararken, uygulamanın detayları da yavaşça gün yüzüne çıkıyor. Peki Bylock uygulaması nedir? Sizler için merak edilen sorulara cevaplar aradık:

Askeri seviyede şifreli altyapılar sağlayan Bylock, son günlerde epeyce konuşulur oldu; sebebi ise terör örgütlerine karşın operasyonlar neticesinde göz altına alınan yetkililerin, şifreli konuşmalarını Bylock isimli bu sohbet programı üzerinden yaptığının ortaya çıkması. Peki nedir Bylock? Nasıl kullanılır? Bylock şu lahza Türkiye’de kullanılabiliyor mu? Sesli ve görüntülü görüşmelere de olanak veren Bylock, konuşmaları fiilen de bütün gözlerden uzaktan yazışmalara olasılık veriyor mu?

bylock-nedir-aksam

Bylock; herkesin indirip kullanabileceği ve bulabileceği bir program yok. En önemli özelliği sadece tarafların kullanıcı adlarını bilmesi ve gelen tasdik kodunu girmesiyle çalışması. Oysa akredite olan bir diğer kişinin referansıyla kullanılabiliyor. Yalnızca ortak eklenen kişi ile irtibat kurulabildiği program üç gün içinde mesajları otomatik olarak siliyor. düğü öğrenilen ByLock; Kasım 2014’deki HSYK seçimlerinden önce ayrıca Android keza de iOS tabanlı cihazlar için tasarlandı.

ABD’de David Keynes ismi üzerinden piyasaya sürülen, Hollandalı bir grup gencin geliştirdiği program, yüksek mahremiyet ve sınırlı başvuru alanı olduğundan öyle rağbet görmemiş. Fetullah’ın terörist mühendisleri ise programı internette keşfetmiş. Devamında da TÜBİTAK’taki örgüt üyelerinden programın revize edilmesi istenmiş. ByLock, son güncellemeleri sonrası geliştirilerek adeta yeni bir program haline gelmiş. Mesaj arşivi tutulmadığı için, mesajların bir yerde kayda alınmaması grubun gizli terörize olunmasına ihtimal sağlamış. Kaydolduğunuzda sayılardan oluşan bir kod alıyorsunuz ve oysa kod numarasını bildiğiniz kişiyle iletişim kurabiliyorsunuz; benzer şekilde sizin kod numaranızı bilen kişi de sizinle iletişim kurabiliyor.

MİT birincil defa 2014’de Litvanya’daki sunuculara sızarak bilgi toplamaya başladı.Örgütün haberleşmeyi yürütüğü EAGLE isimli başvuru keşfedilse de 15 Temmuz’dan geç haber alındı.Bu sırada programı kullanan bine yakın subayın ismi yetkililere bildirildi.Temmuz sonunda bu subayların çoğunun YAŞ kararları ile tasviye edileceği biliniyordu.Programın ve haberleşmenin ortaya çıkması kalkışmanın 15 Temmuz’a çekilmesine niçin oldu.MİT’in olayın üzerine gidişi sonrası takipteki şahısların basit SMS iletişimleri zeka bıçak gibi kesilir.Programın kaynak kodları aralarında bir takım Türkçe komutların unutulmuş olması önemli bir detay.IP’lerin yüzde 98’i Türkiye kaynaklı çıktı!

smartphone_png8503250 bin kişinin Türkiye’de kullandığı düşünülen programın sunucusu ise Litvanya’da saptandı. Yazışmalar ile bu görüşmeleri yapan kişilerin bilgilerine ulaşmak için yapılan incelemeler Mayıs 2016’da netice verdi. Litvanya’daki sunucuya giren istihbarat yetkilileri, ByLock (Okunuşu BayLok) verilerini Türkiye’ye aktarmayı başardı. Detaylı analizlerde ByLock’ta 18 milyon yazışma ve 3,5 milyon e-posta belirlendi.

Başkalarının SIM kartları ve ADSL bağlantıları üzerinden görüşmelerin yapıldığı ve terör örgütünde üstteki konumda bulunan şahısların bu şekilde gizlenmeye çalıştığı biliniyor.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap