Nasıl Yapılır

Cam Nasıl Yapılır? Nasıl İşlenir?

Hammadde Seçimi ve Özellikleri

Birçok alanda kullanılan cam sert ve katı yapıda olmasına rağmen diğer yandan kırılgan ve darbelere karşı dayanıksızdır. Bunu da moleküler yapısındaki maddenin işlenişi belirler. Cam nasıl yapılır sorusuna istinaden camın temel maddesi SiO2 molekül adındaki silis maddesidir. Doğada en yoğun silis içeren materyal ise kumdur. En iyi cam beyaz kumdan yapılmaktadır. Beyaz kumda orantısal olarak siyah ve kahverengi kumlara karşı daha yoğun silis maddesi bulunmaktadır. Bu yüksek orantı camın işlemler sonucunda şeffaflığını arttırırken ayrıca başlangıçtan en sona tüm işlemleri de kolaylaştırır.

cam-ustalari

Katı Materyalleri Karıştırma ve Sıvılaştırma

Cam nasıl yapılır sorusunun diğer aşamasındaki adım camların yapısıdır. Camların yapımında sadece silis değil birçok ek madde de kullanılmaktadır. Bunlar cama renk ve farklı görüntü estetiği ekleyebilen maddelerdir. Bu maddeler kimyasal yapıları gereği farklı renkler vermektedirler. Genelde kullanılan bakır; yeşil, turkuaz ve kırmızı, krom; sarı ve yeşil, kobalt; açık ve koyu mavi, magnezyum; mor ve eflatun, selenyum; pembe ve gümüş, altın; pembe, titanyum ise sarı ve kahverengi renk tonlarında cam elde etmek için kullanılır. İlk aşamada istenilen maddeler beyaz kuma eklenir ve toplam madde 2000 derecede eritilir. Sıvı çökelmesi olmaması için sık sık karıştırılır ve homojen dağılım sağlanır. 5-6 saat sonrasında homojen bir sıvı elde edilir.

cam-nasil-yapilir

Şekil Verme ve Katı Hale Dönüşüm Aşaması

Isıl işlem sonrasında elde edilen sıvı, deneyimli kişiler tarafından uzun borulardan hava üflenerek veya diğer yöntemlerle istenilen geometrik yapıya ulaşılır. Kumda bulunan demir maddesi ile yapılan camlar yeşil tonlarında olur ve bunu engellemek için lead denilen bir eklenti madde kullanılır. Ya da alkalin olarak boraks maddesi kullanıldığında çok kaliteli camlar yapılmış olur. Böylece cam nasıl yapılır sorusu cevap bulmuştur.

cam-kase-yapimi

Yapısal Kullanımına Göre Camların Üretimi

Isıl işlem ardından amorf halde olan cam genel olarak şeffaflık ve sertlik gibi özelliklerle beraber kırılganlık özelliği de gösterir. Otomotiv ve diğer insanlarla iç içe kullanımı söz konusu olduğunda cam yapısı değiştirilerek kırılgan fakat kırıldığında dağılmayan bir yapıya kavuşulur. İki plaka camın yapıştırılması ile oluşan bu camlara lamine camlar denir.

Dekoratif ve Estetik Yapılandırma

Camlar asit ve kumlama işlemleri ile cam yüzeyinde aşındırma ile dekoratif görüntüler elde edilir. Asit işleminde cama tek etki edebilen hidroflorik asit kullanılır. Kumlama işleminde ise folyo kaplama ve kesme-çıkarma işlemleri yapılmaktadır.

 

Yorum Yap