Kimdir

Carl Sagan Kimdir?

Editör by bilgisepeti

Astronominin gelişimine katkı sunan bilim adamları arasında ilk sıralarda, hiç şüphesiz, Carl Sagan’ın adını belirtmek gerekir. Özellikle astrobiyolojinin bir bilim dalı olarak gelişmesinde sayısız hizmetleri olan Carl Sagan kimdir?

carl-saganbilinmeyenler

 Hayatı

ABD’li gökbilimci Carl Sagan 9 Kasım 1934’te ABD, Brooklyn’de doğdu. Musevi bir ailenin çocuğu olan Carl’ın babası Samuel terzi, annesi Rache Molly Gruber ise ev kadınıydı. 1955’te Chicago Üniversitesi’nden mezun olan Carl Sagan, 1956’da fizik üzerine yüksek lisans, 1960’da astronomi ve astrofizik dallarında doktora derecesi aldı. Harvard Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Cornell Üniversitesi’nde ise profesör olarak görev yapan Sagan, Güneş sisteminin araştırılması için çok sayıda insansız uzay çalışmasını yönetti. Nükleer silahlanma karşıtlığı ve sivil itaatsizlik eylemleriyle tanınan yazar Ann Druyan’la evlenen Sagan, bu evliliğin ardından bilimsel kişiliğinin yanı sıra nükleer savaş endişesine dayanan politik kişiliğini de açık bir şekilde ortaya koymuştur. Astronominin, özellikle de astrobiyolojinin gelişimine büyük katkılar sunmuş olan Carl Sagan, myelodysplasia (kemik iliğinde kan hücrelerinin olgunlaşamaması) hastalığı nedeniyle 1996’da Seatle, Washington’da yaşama veda etmiştir.

carl-sagan-kimdir

Gökbilime Katkıları

Carl Sagan’ın, Güneş sisteminde başka okyanusların varlığına yönelik iddiaları vardı. Jüpiter’in uydusu Europa ve Satürn’ün uydusu Titan’ın okyanuslara sahip olabileceğini iddia ediyordu. Böylece Güneş sisteminde başka yaşam alanlarının varlığına yönelik çalışmalar yürütüyordu. Europa’daki okyanusla ilgili bilimsel savı Galileo uzay aracı vasıtasıyla ispatlanmıştı.

Sagan’ın astronomiye katkıları bununla kalmadı. Mars’taki mevsim değişikliklerinin, Jüpiter’in atmosferinin araştırılması, Titan’ın öğrenilmesinde büyük katkıları olmuştur. Özellikle, Venüs’ün atmosferini inceleyerek oradaki küresel ısınma felaketinin Dünya için de geçerli olabileceğini ve bu tehlikenin günbegün arttığını söylemiştir.

carl-sagan

Evrendeki Komşularımız

Carl Sagan, aynı zamanda, evrende yalnız olmadığımızı iddia eden en büyük gök bilimcilerden biriydi. Sagan’a göre dünya dışı akıllı yaşam vardı ve evrene farklı mesajlar göndererek bu yaşamlardan bir ipucu elde edilebilirdi. Carl Sagan, dünya dışı varlıkların olduğuna dair bilimsel bir kanıtın olmamasına yönelik açıklamasında ise teknolojik uygarlıkların kendi kendilerini yok edebilme potansiyelinin yüksek olduğuna dikkat çekerek bunun dünyamız için de büyük bir sorun tehdit oluşturduğunu söylüyordu. Uzay sondalarına evrendeki diğer uygarlıkların bulması için daima tekrarlanan bir mesaj koyma düşüncesini ortaya attı ve altın plaklarda ses kayıtları Pioneer 10 ve Voyager’la uzaya gönderildi.

carl-sagan-eserleri

Gökbilimin Popülerleşmesine Katkıları

Carl Sagan’ın hitabet yeteneği sayesinde çok sayıda insanın astronomiye ve evrenin sırlarına olan ilgii artmıştır. 1980’lerde büyük ses getiren ve ilgiyle karşılanan “Cosmos” belgeselini hazırlayan Sagan, 1985’te “Contact” adlı romanını yayımladı. Judie Foster’ın başrolünü oynadığı aynı adlı filmle beyaz perdeye yansıtılmıştır.

Yorum Yap