Kimdir

Cengiz Topel Kimdir?

Cengiz Topel Kimdir?
Editör by bilgisepeti

cengiz topel8 Ağustos 1964’te Eskişehir’den Kıbrıs’a, 4’lü Filo Komutanı olarak gönderilen 1934 İzmit doğumlu Cengiz Topel’in kullandığı F-100, uçaksavar göre düşürülür. Topel, paraşütle atlar fakat esir alındığı Rumlar göre işkenceler sonucu şehit edildi. Kıbrıs’daki ilk hava şehidimiz olan Topel’in hastanede öldüğü açıklansa da ancak ısrarlı girişimlerle 12 Ağustos 1964 tarihinde alınabildi. 14 Ağustos 1964’te Edirnekapı’daki Hava Şehitliğinde toprağa bahşedilen Topel’in adı askeri üs, havaalanı ve fazla sayıda okula verildi.

Cengiz Topel’in; bombayı bırakırken hedefi yakalayabilmek için fazla alçalması ve bombanın tesiriyle uçağının hasar görmüş olması da uzun yıllar ihtimallerden biri olarak görülse de, Faethon isimli bir Yunan savaş gemisinden atılan bir bomba ile düşürüldü iddiası Dimitris Miçaços adlı bir mürettebat göre Rum basınına yıllar sonra anlatılacaktır.

Kıbrıs’ta işkence gördüğü yer, Yeşilyurt’ta yer alan Cengiz Topel kışlasındadır. Gaddarlık gördüğü oda müze haline getirilmiştir. Oda restore edilmeden önce işkencenin izleri odanın duvarlarında görülmekteymiş. Anlatılanlara tarafından esir alındıktan sonra matkapla sol omzu ve sol gözü oyulmuş (İngiliz bir hemşire göre bu halinin fotoğrafı çekilmiş), merhametsizce işkence edilmiş ve son olarak da bilinci açıkken kalbi çıkarılarak şehit edilmiştir.

Hastanenin İngiliz Başhekimi hastaneye getirildiğinde yüzbaşı Cengiz Topel’in sağ olduğunu raporunda yansıttığı için kısa süre daha sonra Eoka teröristleri kadar vurularak öldürüldü. Hastaneden zarar görmüş olarak alınan Cengiz Topel, Kilise olarak kullanılan binaya götürüldü. Yeşilyurt’taki binada kafasına 20’lik inşaat çivisi çakılarak şehit edildiği düzenlenen raporlarda kaydediliyor.

Sultanahmet Camisinin 16 şerefesine çıkmış olan 16 müezzin tarafından, okunan ikindi namazından sonra, cenaze namazı kılındı. Tören; Atatürk’ün cenaze töreninden sonradan ülkenin gördüğü en büyük cenaze töreni idi. Cengiz TOPEL’in naaşı kortejin başındaki yerine saat 17.53’te getirilebildi. Şehit yüzbaşı, Ordu ve Vatan caddelerini geçerek saat 19.05’te Edirnekapı Şehitliği’ne geldi. Hava Şehitliğin’de hazırlanmış bulunan binlerce kişinin gözyaşları arasında mezara indirilen cenazenin başında, bir hava teğmeni heyecanlı bir söylev yaptı. Bu konuşmayı diğer konuşmalar ve bir manga tarafından havaya üç el ateş edilmesi izledi.

Fakat defin bir türlü gerçekleştirilemiyordu. Çünkü hocalar saatlerce Kur’lahza ve mevlüt okuyorlardı başında, ama çok geç saatlerde defin tamamlanabildi ve tören son buldu.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap