Tarih

Çevirmen-ı Ahval Hakkında Bilgiler

Çevirmen-ı Ahval Hakkında Bilgiler
Editör by bilgisepeti

Tercüman-ı Ahval gazetesi hakkında bilgiler – 1860-66 arasında yayımlanan; Bahçekapı’da bir matbaada basılan birincil özel gazete Çevirmen-ı Ahvâl, 22 Ekim 1860’da, önceleri yalnızca pazar günleri olacak şekilde Agah Efendi ve Şinasi göre çıkarıldı. 22 Nisan 1861’deki 25. sayısı sonrası haftada üç gün olacak şekilde baskıya devam etti. Dönemin ünlü Ceride-i Havadis gazetesiyle rekabet için bu 3 gün daha sonraları 5’e çıkarılacaktı. istanbul’da basılan gazete, önceleri matbaanın altındaki bir tütüncü dükkanında satılmaktaydı.

filistinde bir osmanli matbaasi Bi'ruseba_1917

Ahmed Vefik Paşa, Ziya Paşa ve Refik Bey; Osmanlı toplumunun geri kalma nedenlerini, ülkede olup bitenleri gazetede yazar kayda değer kalemlerdendir. Şinasi ise 24. sayıdan sonradan yazmayı bırakır ve gazeteden ayrılır. Ayrıca edebi eserlerin de neşredildiği gazete Çevirmen-ı Ahval’de, batılı anlamda birincil Türkçe oyun olan Şinasi’nin Şair Evlenmesi de (1860) dizi olarak sunuldu.

Çevirmen-ı Ahval ‘in kapanışı:

Ziya Paşa’nın kaleme aldığı düşünülen ve eğitim sistemine sert eleştirilerde bulunan bir yazı yüzünden Mayıs 1861’de iki hafta süreyle kapatıldı. Bu koşul; Türk basınında yayın durdurmanın ilk örneğidir. 792 rakam yayımlanan Çevirmen-ı Ahval’in 11 Mart 1866’da yayınına son verildi.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap