Nedir

Cihat Nedir?

Editör by bilgisepeti

Cihad Arapça kökenli olup güç ve mücadele anlamına  gelmektedir. Cihad denilince akla ilk gelen aslında fiziki güç kullanarak, savaş ya da silahlı mücadele akla gelmektir. Aslında islamiyetin anlatmaya çalıştığı cihad anlayışı sadece silahları ele alıp kanlı mücadeleler içine girmek değildir.  Aslına bakarsanız tam da bu durumdan yola çıkarak bakacak olursak İslamiyette cihad anlayışı İslam düşmanı ile mücadele anlamına gelmektedir. İnsanın en büyük düşmanı ise nefsidir o halde bir müslümanın ilk öncelikle cihad edeceği şey nefsidir.

cihat-anlayisina-iliskin

Cihad Nasıl Yapılır?

İslamiyette cihad kalp, dil, el ve kılıç ile yapılır. Burada ki sıralamaya da bakacak olursanız silahlı mücadele yani savaş en son seçenektir. Peki bir insan kalp ve dil ile nasıl cihad edebilir ki?

Kalp ile cihad etmek yani mücadele etmek insanın kalbini temizlemesi arındırması kalbini ve nefsini şeytana teslim etmemesi ile olur. Kalbini fitneden, yalandan, riyadan vs. temizlemiş olan kişi kendi içinde yaptığı cihadı, mücadeleyi kazanmış demektir. Mücadelenin ilk aşaması tamamlandıktan sonra arkasından dil ile mücadele geliyor. Dil ile cihad islamiyeti yaymakla olur. Çevremizde olup da islamiyeti bilmeyene dini anlatmak gerekir. İslam dinin yayılması için bu gereklidir. Ulaşabileceğiniz kadar kişiye ulaşarak ve islamiyeti en güzel şekilde ve elinizden geldiği ölçüde anlatmanız da başka bir cihad şeklidir.

cihat-ne-demektir

Başka bir cihad şekli de el ile cihad anlayışıdır. Bu anlayışa göre ise insanın kendini kalbini temizledikten sonra iyi olana yönelip iyi olanı yapmasıdır.

Cihad yöntemleri içinde son olanı ise kılıç ile mücadeledir. Kılıç ile cihad artık cihad denince aklımıza ilk gelen anlayıştır. Yani silahlı mücadele. Karşınızdaki insan inanmamakta ısrar ediyor bu durum da artık islamiyete ve müslümanlara zarar verir hale gelmişse artık silahlı mücadele kaçınılmazdır.

cihat-nedir

Görüldüğü gibi cihad anlayışında silah ile savaşmak en son yoldur ve Müslümanlar tarafından din düşmanları ile mücadele için kullanılan bir tabirdir.

Ayetlerde Cihad

Cihad Allah için O’nun rızasını kazanmak için yapılmalı insan kendi nefsi için yapmamalıdır. Öyle bir durumda da zaten cihaddan bahsetmek mümkün değildir. Kuran-ı Kerimde geçen bir ayette Allah (c.c.) şöyle buyurmaktadır;

“Ey iman edenler! Sizleri acıklı bir azaptan kurtaracak bir ticaret göstereyim mi? Allah ve Resulüne iman edip, mallarınızın ve canlarınızla Allah yolunda cihad ediniz” (Saf suresi 10 ve 11. ayetler)
dunyada-cihat-anlayisi

Bu ayetten de anlaşılacağı üzere cihad insanın nefsi için değil sadece Allah rızası ve onun dinini yaymak için yapılır.

Yorum Yap