Din

Cinlerden Korunma Yöntemleri

Cinlerden Korunma Yöntemleri
Editör by bilgisepeti

muslim-praying1İnsan jurnal hayatında abdestli olması halinde, onlardan kısmen korunabileceği gibi, buna namaz ve öteki duaları da ilave ederse, korunma konusunda kendini birazcık daha sağlama alacaktır. Cinler, insanoğlunu korkutmayı, endişe vererek şüpheye düşürmeyi, aciz ve biçare bırakmayı sever, kendilerine yalvarılmasından hoşlanırlar. Büreyde (RA)’den nakledilen bir hadisi şerifte Hz. Peygamber (SAV), şu duayı öğüt buyurmuştur:

“Ey yedi kat semanın ve onların gölgelediklerinin Rabbi, ey arzların ve onların taşıdıklarının Rabbi, ey şeytanların ve onların azdırdıklarının Rabbi! Tüm bu mahlukâtının şerrine aleyhinde, beni himâye et! Et oysa, hiç birisi, üzerime aniden saldırmàsın. Senin koruduğun aziz olur. Senin övgün yücedir, senden diğer ilah da yoktur; ilah olarak sadece sen varsın.” (Tirmizi, Daavât, 96, (3518).)

Eve girerken okunan Besmele, şeytanın şerrini bizden ve onu da evden uzaklaştırdığı gibi, insanın sokağa çıktığı zaman da korunmaya fakir olduğu açıktır. Bunun içinde Euzü-Besmele çekilir. Oysa, Resulullah (SAV), sokağa çıkarken sadece Euzü – Besmele ile yetinmemiş ve ayrıca dua etmiştir. Bu konuda Enes (RA)’den nakledilen hadisi şerifte, Hz. Peygamber (IDDIA)’in şöyle buyurduğu rivayet edilmektedir:

“Evinden çıkınca kim: “Allah’ın adıyla, Allah’a tevekkül ettim, baskı güç Allah’tandır” derse kendisine: “İşine bak, sana hidâyet verildi, kifâyet edildi ve korundun da” denir, ondan iblis yüz çevirir.”( Tirmizi, Daavât, 34, (3422)

Tekrar bir hadisi- şerifte şeytanın bir vesvesesinden söz edilmiş ve buna aleyhinde ihlas suresinin okunup sol tarafımıza dürüst üç kez tükürmemiz nasihat edilmiştir. Cinlerin şerrinden kurtulmak için de, Hz. Peygamber (IDDIA)’in, Felak ve Nas Surelerini okuduğu, ashabına ve şahsen Hz. Aişe validemize de okumayı tavsiye ettiği bildirilmektedir.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap