Eğitim

Çocuk Yetiştirirken Ebeveyn Tutumu Nasıl Olmalıdır?

Editör by bilgisepeti

Bir çocuk dünyaya hiç bir şeyden haberi olmadan gelir. Algılaması anne karnında başlar. İlk olarak annesinin sesini ayırt eder. Babasının sesini tanır. Devamlı duyduğu seslere aşinadır. Ama dışarıda ne olup bittiğini, dünyada onu nelerin beklediğini bilmez.

Doğduktan sonra bebek kocaman bir boşlukta gibidir. Anne karnındaki sıcak yuvasından ayrılmıştır. Bilmediği bir yere gelmiştir. Bu dünyada ise onu koruyup kollama görevi anne ve babaya verilmiştir.

aile_tutumu

Bebek daha ilk günlerinde annesinin şefkatini istemeye başlar. Onun kokusuyla uyur, annesini yalnızca acıktığı için değil güven duymak için de emer. Bu dönemde hem annenin hem de babanın sevgi dolu, şefkatli ve sabırlı bir şekilde bebeğin isteklerini yerine getirmesi onların hayatını da kolaylaştıracaktır. Mesela kendini güvende hisseden ve annesinin ilgisini alan bebekler çok ağlamazlar.

0-3 Yaş Arası Karakter Oluşuyor

Bebeğinizin yeni doğan dönemi geçtikten sonra onu yavaş yavaş tanımaya başlarsınız. Özellikle anne ile bebek arasında bir dil oluşur. O dil çocuk büyümeye başladıkça daha da gelişir.

0-3 yaş arası çocuğun karakterinin de oluştuğu dönemdir. Bu dönemde çocuğa iyi-kötü, doğru-yanlış kavramları öğretilmelidir. Bütün davranışlar bu dönemde kazanılır.

Peki bu dönemde çocuk yetiştirirken ebeveyn tutumu nasıl olmalıdır?

cocuk_ebeyn_iliskisi

Çocuğunuzu Dinleyin

Konuşmaya ve yürümeye başlayan bebeğiniz artık yavaş yavaş sizden kopma denemeleri yapmaya başlar. Parkta kendi canı nereye isterse oraya doğru yürür, bağırır, çığlık atar.

2 yaş civarında ‘terrible two-iki yaş sendromu’ denilen dönem başlar. İşte bu dönemde çocuğunuz istediklerini yaptırmak için inat eder, diretir, kendini yerden yere vurur.

Uzmanlar bu dönemi kolay atlatabilmeniz için onunla inatlaşmadan, ona baskı kurmadan, onun gözlerine bakıp onu dinleyerek ve sabırlı davranışlar sergileyerek davranmanızı önermektedir.

Örneğin çocuk kendini yerden yere atıyorsa onun sakinleşmesini bekleyin ve konuyu değiştirerek dikkatini başka yöne odaklamasını sağlayın.

Boy holding onto his mother --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Bazı Kararları Onun Vermesini Sağlayın

Çocuk yetiştirirken ebeveyn tutumu nasıl olmalıdır sorusunun bir başka yanıtı da ona seçme hakkı tanımakla verilebilir. Çünkü çocuğunuz büyümeye başladığı dönemde artık kendini de ifade etmek ister. Siz de zaten bunu istemiyor musunuz?

Mesela yazlık bir kıyafeti soğuk bir havada giymek isteyebilir. Buna müdahale ederken baskıcı, ezici ve dalga geçen bir tutum izlerseniz çocuğunuzun karakterinde derin yaralar bırakabilirsiniz. Ona mümkün olduğunca farklı bir seçenek sunarsanız dikkati dağılacak ve inat ettiği bu tutumu değiştirecektir.

Uzmanlar bazı kararları ona bırakmanızı istemektedir. Örneğin çocuk yemek yerken doydum diyorsa ve siz ısrar ediyorsanız, ‘hayır doymadın, bunu da ye’ diyorsanız, çocuğun zihninde ‘ben doyup doymadığını bilemem’ algısı yaratıp kendine güvenmeyen bir insan olmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle kurallar çerçevesinde çocuğunuzu biraz daha rahat bırakmayı deneyin.

Bu sizin de işinizi kolaylaştıracaktır unutmayın.

cosuk_ebeveyn

Çocuğunuz Herkesi Sizin Gibi Zanneder

Uzmanlar çocuğunuza yönelik olarak hakaret içerikli, aşağılayıcı, sert ve baskıcı tutum sergilediğinizde çocuğun bunu kabullenip diğer insanların da kendisine böyle davranmasına izin vereceğini söylüyor. Örneğin siz ona ‘geri zekalı-aptal’ derseniz çocuk kendisine böyle bir şey söylendiğinde ‘evet ben geri zekalı, aptalım zaten bir şeyi de beceremem’ diyerek bunu kabullenecek ve hayatını bu çizgi doğrultusunda sürdürecektir.

ABD’li psikolog M. Scott Peck, “Bir çocuk için annesi ve babası dünyayı temsil eder. Anne ve babası çocuğa nasıl davranıyorsa dünyadaki herkesin de aynı şekilde davranacağını düşünür.” demiştir.

Eğer ki siz çocuğunuza değerli bir insan olduğunu söylerseniz, ileri ki hayatında da çocuk saygı değer bir insan olur. Bunu kabullendiği için kendini değerli hissetmektir için hırpalamaz. Kendine nasıl davranılırsa başkalarına da öyle davranır.

Unutmayın ki ebeveyn tutumu çocuk yetiştirirken çok önemlidir.

Yorum Yap