Eğitim

Çocuklar İçin Kreş Yaşı

Günümüz koşullarında çocuk sahibi olan her ebeyvenin aklını karıştıran konulardan biri de kreşe başlama yaşı. Aynı yaş çocuğu olan arkadaş toplantılarında gündem acaba ‘kreş yaşı kaçta başlamalıdır’ sorusu.

Önceden yalnızca çalışan annelerin tercih ettiği kreşlere artık çalışan çalışmayan bütün anneler çocuklarını göndermek istiyor. Peki uzmanlar kreş yaşı kaçta başlamalıdır ve kreşlerin çocuklar için önemi nedir sorularına bakın nasıl yanıtlar veriyor.

Photo© Gareth Davies.07774899744.gareth@gdaviesphoto.com.www.gdaviesphoto.com

Kreşe Başlama Yaşı Neden Önemli?

Çocuk doğar doğmaz annesine bağlı halde yaşamaya başlıyor. Onu besleyen, onunla oyunlar oynayan, devamlı ilgilenen ve baktığında görmek istediği kişi anne oluyor.

Uzmanlar bebeklerin 6 aylıkken anneden ayrılma korkusu yaşamaya başladığını söylüyor. Bu durum yaklaşık 3 yaşına kadar devam ediyor.

Bebek 1,5-2 yaşına geldiğinde yavaş yavaş annesinden ayrı kalabilmeye başlıyor. Bu nedenle uzmanlar eğer mümkünse çocukların ilk 3 yıl anneleriyle ya da kendilerine bakan anneanne, babaanne ya da bakıcılarıyla vakit geçirmelerini öneriyor.

Kreş İçin Acele Etmeyin

Bazı kurumlar 18 aydan itibaren kreşe kabul ediyor. Ancak bu oyun gruplarıyla başlıyor. Bu gruplarda anne de sınıfta oluyor ve anne-çocuk güveni burada da sağlanıyor. Çocuk böylelikle kreşe alıştıktan sonra yavaş yavaş anne sınıftan ayrılmaya başlıyor.

kres_egitimi

Uzmanların çocuklar için kreş yaşı kaçta başlamalıdır sorusuna net cevabı 3-3,5 olarak beliriyor.

Çocuğunuzu Gözlemleyin

Eğer ilk üç yıllık dönemde çocuğunuzla birlikteyseniz onu gözlemleme şansınız da var. Öncelikle çocuğunuzun kreşe başladığını parktaki davranışlarından anlayabilirsiniz. Eğer ki çocuğunuz parkta sosyalleşmek istiyor ve grup oyunları oynamaya başladıysa onu kreşe gönül rahatlığıyla gönderebilirsiniz.

Ama çocuğunuz sizden ayrılmak istemiyor ve oyunlarını sizinle oynamak istiyorsa kreş için biraz daha beklemenizde fayda var.

Eğer çocuğunuzu kreş için uygun olmayan bir yaşta kreşe gönderirseniz bu onun gelecekteki okul hayatını da etkiliyor. Bu nedenle acele etmeyin. Bırakın annesinin şefkatli kollarında birazda daha zaman geçirsin.

cocuklar_icin_kres

Kreşlerin Çocuklar İçin Önemi Nedir? 

Uzmanlar kreşlerin çocuklar için oldukça önemli olduğunu ve çocukların anneleri çalışsa da çalışmasa da kreşe gönderilmelerini öneriyor.

Uzmanlara göre çocuklar el becerilerinin gelişmesinin yanı sıra kreşte sosyalleşiyor, okul hayatını öğreniyor ve ilköğretim için bir hazırlık dönemi yaşıyor.

Ama uzmanlar çocukların zorla kreşe gönderilmemeleri konusunda aileleri de uyarıyor.

cocuk_egitiminde_kres

Kreş Seçimine Dikkat

Kreşe gönderirken mutlaka önceden bir araştırma yapmanız gerekiyor. Okulun eğitim tarzı, öğretmenlerin öğrenci ve velilere yaklaşımı, güvenlik, hijyen, beslenme ve uyku düzeni gibi konular hakkında titiz olunmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

Yorum Yap