Eğitim Sağlık Spor

Çocuklar Spor Yapmalı Mıdır? Hangi Yaşlarda Spora Başlamalıdır?

Editör by bilgisepeti

Günümüzde en büyük yaşanılan sıkıntıların başında hiç kuşkusuz hareketsizliğe bağlı olarak gelişen fazla kilolar ve daha büyük boyutlarıyla obezite gibi hastalıklar gelmektedir. Buna bağlı olarak bu kilolardan kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam durmak için spor günlük yaşamın artık vazgeçilmez bir etkinliği haline gelmiştir. Spor hem bedenin gelişmesine katkı sağladığı gibi ruhen de insanlara büyük katkı sağlar buna bağlı olarak da spor yapan bireylerin yaşam kaliteleri artar.

Spor yediden yetmişe herkesin yapması elzem olan bedenin ve ruhun sıhhati için çok önemli bir faaliyettir. Bunun içinde sporun yaşı yoktur diyemeyiz. Mutlaka her yaş grubunun yapabileceği ve yapamayacağı şeyler vardır. Örneğin 50 yaşındaki bir adamın yapacağı aktivitelerle 20 yaşındaki bir gencin aktiviteleri bir değildir. Buna bağlı olarak da özellikle çocuklarda erken yaşlarda sporu doğru bir anlayışla yapıldığında katkı sağlamakta ancak çok erken yaşlarda çocukların yaptığı sporun ayni katkıyı yaptığını söyleyemeyiz. Çünkü gelişme çağında yapılan aktiviteler eğitici olmayıp yorucu olursa çocuğun gelişimini mutlaka etkileyecektir. 3 yaşındaki bir çocuğun yapacağı spor mutlaka ona fayda sağlayacaktır. Ancak o bunu genellikle eğlence olarak görür ve görmelidir. Çünkü çocuğun dünyası tamamen oyuna dayalıdır aynı zamanda çocuklar gelişim çağındadır.

Çocuklar yaşına göre spor yapmalılar

Bir çocuğun spora başlama yaşı 6 ile 10 yaş arasında değişmelidir. Çünkü spor yapan bu yaş grubundaki çocuklar gelişim süreçlerini daha hızlı hale getirdikleri gibi sosyal yaşamlarına da büyük katkı sağlamaktadır. Örneğin; sosyal yaşantısında çok konuşmayan, içine kapanık çocuklar spor yaparak hem bedenen gelişimini sağlar hem de yeni arkadaşlıklar kurarak çekingenliğini ve ürkekliğini üzerinden atabilir.Dolayısıyla sporun çocuğa katkısı tartışılmaz ama bunu uygun yaşlarda yapmalıyız.3-6 yaş grubundaki çocuklarda çok hafif bir şekilde onları sıkma dan oyun şeklinde spor etkinlikleri küçük periyodlar halinde yaptırılabilir. Ancak onları yormamak kaydıyla…

Çocukların yeteneklerine  göre spor seçin

Uygun yaş aralığına gelmiş 7-11 yaş grubundaki çocuğunuzu spora gönderirken onun tercihlerini de sorun. Spor yapmamak isteyip istemediğini hangi sporu seviyorsa hangisine daha çok mailleyse onu keşfedip ona göre spor aktivitelerine çocuğunuzu yönlendirebilirsiniz. Örneğin baba basketbolu çok seviyor oğlunun da baskete gitmesini istiyor ancak oğlu da basketbolu sevmiyorsa yapılan sporun hiçbir anlamı kalmaz. Anne ve Baba mutlaka onun sevdiği ve yapabildiği etkinlikleri keşfetmeli ve ona yönelmesini sağlamak durumundadır. Bunu yaparken çocuğun yaş durumuna dikkat edilmeli gelişim çağına katkıda bulunacak aktiviteler tercih edilmelidir.

Çocuklar spor yaparken eğlenebilmeli

Çocuklarda spora başlarken seçilen mekanlar ve salonlar çok önemlidir. Zira burada verilen eğitimler çocuğun gündelik yaşamını da olumlu yönde etkilenmektedir. Buna bağlı olarak yaptırılan iş yani sporun ne kadar bilinçli yapıldığı çok önemlidir. Spor yapan çocuk aynı zamanda eğlenebilmeli o işi severek yapabilmeli. Eğer çocuk sporu sıkıcı bulursa ondan soğumaya başlar yapılan iş zoraki kalır. Ancak spor yaparken oyun şeklinde dönüştürülen aktiviteler hem çocuğun içindeki fazla enerjisini atmasında hem de onu oyun gibi değerlendirmeden bir eğlenceye dönüştürmesi hiç kuşkusuz eylemin amacına ulaştığının en büyük kanıttır. Sonuç olarak sporun yaşı yoktur. Ancak özellikle çocuklarda spor yaptırırken yaş durumları çok önemlidir. Erken yaşta spora başlayan bir çocuğun gelişimi sekteye uğrayabilir yanlış aktivitelerle sakatlıklara yok açabilmektedir. Bu yüzden çok erken yaşta çocukların spor yapması yanlış uygulamalarla birlikte sakıncalı bir hal alabilir. Bu yüzden gelişim cağındaki çocuklara belirli yasa kadar spor yaptırılıyorsa oldukça hafif egzersizler şeklinde yaptırılması onların yaşları ve hayal dünyaları göz önüne alınarak onlara sporu sevdirmeliyiz. Gelecek nesillerimizi sağlam ve aktif bir birey olarak yetiştirmeliyiz. Zira onlar bizim geleceğimiz.” Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diye boşuna dememişler.”

Yorum Yap