Kimdir

Dante Alighieri Kimdir?

Editör by bilgisepeti

Mayıs 1265 yılında doğan Dante Alighieri’nin asıl adı Durante’dir.  Durante’yi kısaltarak Dante olarak kullanan Alighieri,  önemli bir İtalyan ozan ve politikacıdır. Dünya edebiyat tarihinin en büyük eserlerinden biri sayılan İlahi Komedyayı   (La Divina Commedia) yazmış ve modern İtalyancanın temelini oluşturmuştur.  İlahı Komedya adlı eserinde  ahirete yapılan bir yolculuğu anlatmıştır ve bu eseri üç ciltten oluşmaktadır. (Cehennem, Araf, Cennet). İlahi Komedya adlı eserini yazarken sonsuz aşkı olan Beatrice den esinlendiği söylenmektedir. Derin duyguyu ve aşkı en iyi niteleyen yazarlardan biri olan Dante İtalya için çok önemli bir figürdür. Dante’nin resmi İtalya’da  2 €nun tura tarafında yer almaktadır.

dante-eserleri

Eğitim

Dante’nin eğitimi ile ilgili pek fazla bilgiye ulaşılmasa da Dante’nin  Santa Croce papaz okulunu bitirdikten sonra öğrenimine kendi çabalarıyla devam ettiği düşünülmektedir. Öğrenmeye ve okumaya büyük merakı olan Dante Latin, Yunan ve İtalyan eserlerini okuyordu. Her konuda kendini yetiştirmeye çalışan Dante, astronomi resim ve felsefe ile ilgileniyor, dönemin önemli isimlerinin düzenlediği toplantıları kaçırmıyordu. Kendini geliştirmeye olan merakı her fırsatta onu kitap okumaya, farklı türler denemeye itiyordu.

Ailesi

Dante, eserlerinde babası ve ailesine yer vermemiştir. Bunun sebebi babasının göz önünde olmayan silik bir kişiliğinin olmasıydı. Bunu kapatmak adına her fırsatta soylu kişiliğe sahip dedesinden bahsederdi. Babası vefat ettikten sonra Dante üvey annesi ve üvey kardeşleri ile yaşamak zorunda kalmıştır.

Evliliği

Floransalı şövalyelerden olan Folco di Ricovero de’ Portinari’nin kızı Beatrice onun sonsuz aşkıydı. 9 yaşındayken düzenlenen bir eğlencede Beatrice ile tanışan Dante ona sonsuz bir tutkuyla bağlanmış fakat Beatrice’i ikinci defa gördüğünde aradan dokuz yıl geçmişti. Dante 18 yaşındayken gerçekleşen bu ikinci karşılaşma Beatriceye duyduğu sevgiyi artırmış, ona daha da bağlanmasını sağlamıştı. Kimseye söylemediği aşkını içinde yaşıyor, kimsenin bilmesine izin vermiyordu. Fakat ilerleyen zamanlarda eserlerine yansıttığı Beatriceyi fark etmemek mümkün olmayacaktı. 1288 yılında bir şövalye ile evlenen Beatrice evliliğinden iki yıl sonra ölmüştür. Bu ölüm Dante için büyük bir yıkım olmuş ve bu duygusal yoğunluğu yazılarına daima yansıtmıştır. Yeni Hayat ve İlahi Komedya da ölümsüzleştirdiği Beatrice artık onun ölümsüz aşkıydı…

dante-kimdir

Dante 12 yaşındayken ailesinin ısrarı ile Gemma Donati ile evlenmiş bu evlilikten üç oğlu ve Antonia ve Beatrice adında iki kızı olmuştur.  Dante aşkını kızına verdiği Beatrice ismiyle bir kez daha ölümsüzleştirmiştir. Çeşitli kaynaklara göre Dantenin mutlu bir evlilik hayatına sahip olmadığına dair  görüşler bulunmaktadır. Donati ailesi siyahilerin başkanı konumundaydı fakat Dante eşinin mensubu bulunduğu Donati ailesinin görüşünü değil tam tersi olan beyazların yanında yer aldı.

Yorum Yap