Tarih

Dinozorlar Hakkında Ilk Kez Duyacağın Bilgiler

Dinozorlar Hakkında Ilk Kez Duyacağın Bilgiler
Editör by bilgisepeti

dinosaur-png-picYunanca’da dehşet kertenkele manasına gelen, bir vakitler ‘bir cins kertenkele farzedilen’ Dinozor, yeryüzünde ilk kez 230-225 milyon sene önce görüldü. 65 milyon yıl önce ise, 1000 civarındaki dinozor türünün nesli tükenmişti. Türkçe’de yaygın; ama hatalı olarak “dinazor” diye yazıldığı da olur. 160 milyon sene Dünya üzerinde her kıtada yaşadılar. Çevreye olan uyumları, su geçirmez derileri doğruca kuru kalmaları, oldukça sert kabuklu yumurtaların yavruların yaşamasına imkan vermesi, otobur (sauropod) – etobur (theropod) türlerin kolayca yiyecek bulmaları gibi sebeplerle bu dek uzun yaşadıklarına inanılır.

En topluluk otçul dinozorlar, “apatosaurus” ve “brachiosaur” olarak kayıtlara geçer. Bu arkadaşlar gelmiş geçmiş en devasa hayvanlardandı. Apatosaurus, 30 ton ağırlığa ve 21 metre uzunluğa ulaşabiliyordu. Öteki otçul dinozorlar, kendilerini etobur akrabalarından koruyacak özel silahlara sahipti. Örneğin triceratops, başında üç boynuz taşırken, ankylosaurus çıkıntılı kemiklerle korunuyor, styracosaurus’un kuyruğunda ise sivri dikenler bulunuyordu. Bu değin büyük olanların yanı sıra takriben 5,5 kg ve 60 cm’lik küçük dinozorlar da vardı.

230 milyon yıl önce yaşayan ”Herrerasaurus” isimli dinozor 1988’de Chicago Üniversitesi profesürlerinden Paul Sereno göre bulunur. Bu dinozor en eski dinozor olma özelliğine sahiptir. 2 ton ağırlığı ve 9 metre uzunluğu ile Stegosaurus ise ceviz büyüklüğündeki beyni ve bir kamyon büyüklüğündeki gövdesi ile zıt orantının birincil örneğiydi.

5ce272fd03d96fae05275a3f3aa3d32bBilim insanları bu canlılarla öncelikle, İngiliz doğa bilimci Sir Richard Owen baştan sona 1800’lerde tanıştı. Owen; Dinozorları, 1841’te, Yunanca “deinos” (dehşet) ve “saurus” (kertenkele) anlamındaki iki sözcüğün birleşmesinden meydana gelen “dinozor” adıyla adlandırdı. Oysa fosillerine karşın çalışmalar, 1900’lerin ikinci yarısında gerçekleştirildi. Nitekim, bu hayvanların 600 dek çeşidinin hemen hemen yarısı 1970’ten daha sonra bulundu. 160 milyon sene önce, dinozorlar Dünya üstündeki en dominant hayvan topluluğuydu. Ancak, 65 milyon yıl önce, kısa süreli ve şiddetli iklim değişikliği ile fazla kısa bir sürede soyları tükendi. Ayrıca değil olmaları ile ilgili volkanik patlama teorisi de bulunmaktadır.

Dinozorların uzun bir evrimleşme ile kuşlara dönüştüğünü savunan, gök taşı tezini zıt fikirler de mevcuttur.Iguanodon ilk isim verilen dinozordur. 1923’te İngiltere’nin Sussex şehrinde bulunmuştur.Velociraptor gibi bazı türlerinin, bildiğimiz çoğu hayvan türüne kadar fazlasıyla zeki olduğu anlaşıldı.İnsan koşu hızının saatte 44.72 kilometre olduğu düşünülürse, bir T-rex’cilt kaçma ihtimaliniz imkansızdır.T-Rex’in penis boyu yaklaşık 3.6 metre olarak varsayım ediliyor.Yer yüzünden en çok dinozor fosili yer alan yer Amerika’dır. 2. vatanları ise Çin’dir.

Dinozorlar Nasıl Değil Oldu Sorusuna da Yanıt Verelim

dinosaur-11980’de Nobel ödüllü fizikçi Luis Alvarez ve jeolog oğlu Walter Alvarez bir göktaşının bu dev nesli ortadan kaldırdığı görüşünü ileri sürdüler. Alvarezler’in bu tezi, 80’lerin sonu ve 90’ların başında tartı kazanmış ve iki taraflı kabul olmuştur. Araştırmalar da konuyu destekler niteliktedir. Bu görünüm dinozorların sonunun 65 milyon yıl önce yaklaşık 10 kilometre çapında bir gök-taşının Dünyamıza çarpmasıyla yaşandığını açıklar. Bu gök-taşı saatte 54.000 km şipşak Meksika’nın Yukatan Yarımadası açıklarında çarpmış ve çarpma anında 200.000 km³ (her bir kenarı 58.480 tane çamaşır makinesinden oluşan dev bir küp olarak düşünülebilir!) madde buharlaşmış, erimiş veya yüzlerce kilometre öteye uçmuştur. Çarpma sonucu canlı türlerinin adeta yüzde 80’i değil olmuş ve 170 km çapındaki, Dünya’nın en büyük kraterlerinden biri olan Chicxulub krateri meydana gelmiştir. Çarpmanın 100 milyon megaton TNT’lik bir enerjiyi açığa çıkardığına inanılır. Devamında oluşan toz tabakası atmosfere yayılmış, yerküre aylarca karanlıkta kalmış, sıcaklık donma derecesine dek düşerek asit yağmurları yaşanmıştır. Aylarca süren bu karanlık ve soğuk dönemde bitkilerin fotosentez yapamaması besin zincirini etkilemiş ve bu felaketler de dinozorların sonunu hazırlamıştır. Dünya güneş görmeyince buz devri oluşmuş ve Dinozorlar da bu sırada ölmüştür.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap