Kültür -Sanat

Dupnisa Mağarası Nerededir? Özellikleri Nelerdir?

Dupnisa mağarası, turizme açılmış bir yeraltı cennetidir.

Dupnisa Mağarası Nerededir?

Trakya bölgesinde bulunan Dupnisa Mağarası, Kırklareli’nde Demirköy ilçesinin Sarpdere köyündedir.

dupnisa-magarasi-icerisi

Dupnisa Mağarası Özellikleri Nelerdir?

Bulgarca’da anlamı delik olan Dupnisa ismi, mağarasında da çıkan su kaynağı Türk ve Bulgar sınırı olan Rezve Deresini oluşturur. Mağara iki bölümden oluşur. Sulu mağara ve kuru mağara olarak ayrılan mağara bir yeraltı cenneti olarak turizme açılmıştır. Üç girişi ve iki katı olan mağaranın, üst katında Kuru Mağara ve Kız Mağarası bulunur alt kısım sulu mağaradan oluşur.

dupnisa-magarasi-ozellikleri

Sula mağara bölümünün bir girişi vardır ve o da Dupnisa Dolin kısmıdır. Kuru mağara kısmında ise iki giriş bulunur. Bu kısımlardan biri yeryüzüne bağlanır, diğer kısmı sulu mağara ile birleşir. Sarkıt dikitlerden oluşan duvarları oldukça ilgi çekicidir. Mağaranın girişlerinden biri Kız Mağarasıdır. Ana sistemi aktif olan mağaranın yan kolları fosildir. Mağara içinde yarasalar, mağara kelebeği ve mağara sineği yaşar. Yaklaşık 30.000 yarasa bulunan mağarada yarasaların zarar görmemesi için çoğu zaman kapalı tutuluyor. Mağaranın tamamı değil belirli kısımları turizme açıktır. Mağaranın uzunluğu 3150 metre, yüksekliği 70 m’dir.

dupnisa-magarasi

Mağara, 180 milyon yıl önce oluşmuş mermerler içerisinde birçok kısma ayrılır. İkinci jeolojik zamana ait mağaranın jeolojisi kireçtaşıdır. Mağaranın dış kısmında piknik alanı da bulunur. 2003 yılında turizme açılan mağara korunmaya layık görüldü. İçerisinin oldukça soğuk olduğu bilinen mağaranın duvarlarında değişik figürlerin oluşmuş olduğu gözleniyor. Mağara uzun bir yürüme yerine sahiptir. Trakya bölgesinde birçok mağara olmasına rağmen turizme açık olan tek mağarası Dupnisa’dır. Çevresi tamamen ormandır.

dupnisa-magarai-nerededir

Ne Zaman Ziyaret Edilebiliyor?

Mağara, yarasaların üreme dönemi olan 15 Kasım ile 15 Mayıs arasında kapalıdır. 15 Mayıs ile 15 Mart arasında ziyaretçilere açık olan mağarada yarasaların ölmemesi için turizm günlerini kısa tutulur. Her yıl birçok yerli ve yabancı turist mağarayı ziyaret eder. Mağaranın her geçen yıl turist sayısı artış göstermektedir.

dupnisa

Eğer mağarayı ziyaret etmek isterseniz sitesinden gerekli bilgilere ulaşabilir ve uygun fiyatlara ziyaret edebilirsiniz. Birçok kişiyi büyüleyen mağaranın görünümü sizi de etki altına alacaktır. Mağaraya giden birçok otobüs bulmanız mümkün. İsterseniz kendi özel aracınızla da gidebillirsiniz. Mağaraya giderken görülmeye değer birçok doğa harikası görmeniz mümkün. Birçok merdivene sahip olan mağarayı gezmek için korkmayın. Çok farklı bir deneyim yaşayacaksınız. Ziyaret günleri ve giriş ücretlerinin değişme ihtimaline karşın gerekli yerlerden detaylı bilgiler almalısınız.

Yorum Yap