Nedir Teknoloji

E-devlet Plaka Sorgulama Nedir?

Devlet kapısı yani e-devlet uygulamaları ile son zamanlarda oldukça kullanılabilir durumda. Daha önceleri sadece bilgi almak için resmi kurumlarda günler geçirirken şimdilerde internet üzerinden bir tıkla dilediğimiz bilgiye ulaşıyor ve bir çok işlemimizi gerçekleştirebiliyoruz. www. e-devlet. gov. tr  adresinden internet üzerinden ulaşılan  E devlet sorgulamalarından birisi de e devlet plaka sorgulama uygulaması.

E devlet sistemi ana ekranın sol kısmında bulunan Kurumlar listesinde bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü’ ne ait bu uygulamada “adıma tescilli araç sorgulama”, “araç plakasına yazılan ceza sorgulama”, “sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama” gibi sorgulamalara da erişme imkanı bulunuyor.

e-devlet-sorgulama

E devlet’ e nasıl girilir?

Bu sorgulamalara ulaşmak için sizlere e devlet sistemine nasıl girebileceğinizi anlatmak istiyorum. Öncelikle tüm vatandaşların kimlik kartlarında bulunması zorunlu olan Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Buna ek olarak e devlet şifrenizin olması gerekmektedir.  Türkiye’ deki tüm postahanelerden, 2 Türk lirası(TL) karşılığında e devlet şifrenizi alabilirsiniz. Daha sonra www. e-devlet. gov. tr internet sitesi üzerinden sisteme şifreniz ile giriş yapınız. Ardından sol yanda bulunan Kurumlar Listesinden “Emniyet Genel Müdürlüğü” nü seçiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü’ ne ait 10 adet sorgulama mevcuttur. Bunlardan Trafik üst başlıklı uygulama listesinden, plakanızla ilgili uygulamalara erişmeniz mümkün olacaktır. “Araç plakasına yazılan ceza sorgulama” uygulamasına girdiğinizde karşınıza bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda istenen plaka bilgileri girilerek sorgulama yaptığınız plakaya yazılan cezaların tümünü görebilirsiniz.

e-devlet-kimlik-sorgulama

 

Plakadan Ceza Sorgulama

İkinci el alım-satım araç piyasasını ayakta tutan bir ticaret şekli olmuştur. Henüz sıfır araba imkanı olmayan yada sıfır araca fazla para harcamak istemeyen kişiler genelde tercihlerini ikinci el araçlardan yana kullanmışlardır. 2. El alım-satımlarda karşılıklı güvenin yanı sıra resmi olarak da araç hakkında güvenilir bilgilere ulaşmak yanlış tercihler yapmamamıza fayda sağlayacaktır. Bu sebeple e devlet sorgulama uygulamaları ile bir çok soru işareti ortadan kalkmaktadır. Araca yazılmış ceza, aracın hasar kaydı gibi verilere devletin güvenilirliği üzerinden ulaşmamız ikinci el araç alımlarında kolaylık sağlamaktadır.

e-devlet-plaka-sorgulama

Sürücü Belgesi ve Şahıslara Ait Cezalar

Şahsınıza yazılan trafik cezaları belli bir süre içerisinde ev adresinize tebliğ edilmekte. Fakat dilerseniz aynı uygulama üzerinden adınıza yazılan trafik cezalarını görebilirsiniz. Tarif cezalarında erken ödeme ve peşin ödemeye indirim sağlanmaktadır. Bu sorgulamayı yapabilmek için yine Emniyet Genel Müdürlüğü’ ne ait “Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama” ekranından son bir yıl içerisinde sürücü belgenize yada şahsınıza yazılan trafik cezalarını sorgulayabilirsiniz.

e-devlet-surucu-belgesi

Yorum Yap