Kimdir Nedir

E-Ticaret Danışmanı Neler Yapar?

Editör by bilgisepeti

Elektronik ticaret, bilinen adıyla e-ticaret, tüketicilerin internet ortamında belirli sistemler üzerinden ürünleri satın alabileceği bir organizasyondur. İnternet kullanımının artmasıyla ticaret dijital ortama aktarılmış ve kesintisiz alışveriş süreci başlamıştır. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin dışına çıkarak satış faaliyetlerine e-ticareti de ekleyen kuruluşlar, spesifik bölgelerin dışına çıkarak satış yapılan lokasyonları artırma imkanına erişmişlerdir. E-ticaretin yaygınlaşması, e-ticaret uzmanlığı ya da e-ticaret danışmanlığı denilen yeni bir iş kolunun doğmasını sağlamıştır. Peki, e-ticaret danışmanı neler yapar?

e_ticaret_danismani

Öncelikle e-ticaret sektörüne girdikten sonra değil bu işe ilk adım attığınız anda bir e-ticaret danışmanıyla çalışmaya başlamanız gerekir. Çünkü e-ticaret danışmanı satış yapılabilecek başarılı bir web sitesini kuracak olan kişidir. E-ticaret danışmanı ekibinize sonradan dahil olduysa, ilk işi var olan web sitenizi optimize etmek olmalıdır. E-ticaret danışmanı neler yapar sorusundan devam edecek olursak; sektörün uzmanlığından ve başarılı e-ticaret uygulamalarından yararlanarak özelleştirilmiş bir e-ticaret çalışması yürütmenizi sağlamak danışmanınızın önemli görevlerinden birisidir. Online satış yapmak ve satış gelirlerinizin artırmak, web sitenizin bilinirliğini artırmak, piyasa döngüsünü takip etmek, rakiplerin ürün ve fiyat analizini yapmak, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını dikkatle gözlemlemek ve bu ihtiyaçlara cevap verebilirliğinizi artırmak, sitenizin SEO çalışmalarını yürütmek, müşteri analizi yapmak e-ticaret danışmanının başlıca görevleridir.

e_ticaret_nedir_nasil

Müşteri Analizi

Müşteri analizi e-ticaretin kilit noktalarından biridir. Hangi müşteri profili sizin için uygun, potansiyel müşteri gruplarınız kimler ve bu grupların ihtiyaçları ne yönde gibi soruların öncelikli olarak cevaplanması gerekir. Müşteri analizi, müşteri ilişkilerinin yönetimi açısından da önem arz eder. İyi bir müşteri analizi beraberinde müşteri odaklı ve müşteri memnuniyetini esas alan bir e-ticaret uygulamasını beraberinde getirir.

e_ticaret_ile_ilgili_bilinmeyenler

SEO Çalışması

Arama motoru optimizasyonu (Search engine optimization), arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasını sağlayan sistemdir. E-ticaret sitenizin bilinirliğini ve gelirini artırmak istiyorsanız SEO çalışması yapabilen bir e-ticaret danışmanına ihtiyacınız var demektir. SEO ile Google reklamlarını kullanarak daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Diğer sosyal medya uygulamaları da reklam vermek için sıkça kullanılmaktadır. İyi bir e-ticaret danışmanının en önemli görevlerinden biri kuşkusuz etkili SEO çalışmalarıdır.

e_ticaret_nedir

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal ağlar yoluyla pazarlama faaliyetlerini yürütmek de e-ticaret danışmanı ne iş yapar sorusuna verilebilecek cevaplardan biridir. Son dönemlerde pek çok insanın sosyal ağ hesaplarını sıklıkla kontrol ettiğini düşünürsek; sosyal medya, potansiyel müşterilere ulaşmak için e-ticaret danışmanlarının kullandığı etkili kanallardan birisidir.

Yorum Yap