Kimdir

Edvard Munch Kimdir?

Editör by bilgisepeti

Din, tarih ve şiir yönünden Norveç kültürüne ciddi katkı sağlamış olan E. Munch  Oslo 1863 Aralık doğumludur. Annesinin ardında ablasının da veremden ölmesi onu çok etkiledi ve bu acılar ona ömür boyu kutulamadığı ölüm korkusunu bıraktı. Belki de bu nedenle devam eden mühendislik eğitimini yarıda bırakıp çocukluğundan bu yana var olan resim yeteneğini geliştirmiş zamanla daha çok ölü ve hasta resimlerine önem vermiştir. Eserlerinde çoğunlukla ruhsal ve duygusal konular ağırlıktadır.

e_munch

İlk eserlerinde daha çok canlı hatlar açık koyu renkler kullanırken zamanla bundan uzaklaşıp daha keskin coşku ve tutku yansıtan resimlere yönelmiştir. Kullandığı renklerde sanki çizilmiş veya silinmiş gibi bir görüntü verir. Zamanla daha çok sembolik resimlere yönelmiştir. İnsanın ölüm korkusunu, kaygısını, hırsını yansıtan çarpıcı eserler oluşturmuştur.

Munch 1909 yılında sinirsel rahatsızlıkları sebebiyle bir kliniğe yatırıldı tedavisinden sonra ise Oslofjord’a yerleşti. İlerleyen göz hastalığı sebebiyle çalışmaları yavaşlamaya başladı.

edvard_munch_kim

Edvard Munhc’a Göre Kadın

Ona göre kadın, cinsel, şeytani, acımasız, erkeği baştan çıkaran bir varlıktır. Böyle düşünmesinin sebebi belki de ikili ilişkilerdeki başarısız deneyimleridir. Bu karamsar yanı sebebiyle eserlerinde ürkütücü, huzursuz ve şeytani bir hava vardır.

Çığlık

Norveçli ünlü ressam özellikle “Çığlık” isimli eseriyle adından söz ettirmiştir. Bu eser zamanla ressamın ruhsal acılarının simgesi haline gelmiştir. Resimde kullandığı teknik ve deformasyonu bir ifade aracı olarak kullandığı ilk modern eseridir. Eserin orijinal adı ise “Boğuntu”dur.

munch_eserler

Geçtiğimiz günlerde müzayedede açık arttırma ile 119 milyon 922 bin 500 dolara satılan ese bu fiyatla en pahalı eser unvanını almıştır.

Eser Edvard Munch’un en önemli çalışması olarak görülür.

Resimde önde ıstırap çektiği belli olan bir insan figürü, hemen arka planda ise Oslofjord’un görüntüsü yansıtılmıştır. Eserde gökyüzü kan kırmızısı rengindedir.

munch_yasami

Ressam günlüğünde eser ile ilgili bilgiler vardır yazdıklarına göre Munch iki arkadaşıyla birlikte yürüyüş yapıyor. Vakit ise gün batımı vaktidir ve gökyüzü kan kırmızısı rengindedir. Ressam yorulmuş ve biraz dinlenme için trabzanlara yaslanmıştır. Arkadaşları ise yola devam etmiştir. Ressam bu esnada doğanın çığlığını hissettiğini anlatır günlüğünde. Ressam bu tablosunu yaparken hastadır.

Ressam eserlerinin pek çok değişik versiyonlarını yaptığı gibi bu eserin de iki versiyonunu yaptı. Fakat 1994 ve 2004’te iki versiyon çalınmış olsa da her ikisi de tekrar bulunmuştur.

Eserleri

Hasta Çocuk(1886),  Ölüm Odası(1892),  Ölüm Döşeği(1895), Ölü Anne(1899), Çığlık(1893),  Elem (1896),  Erkek ve Kadın(1898), Öpücük (1897), Hayat Dansı(1897-99)

Yorum Yap