Eğitim

Eğitim Sistemimizdeki Sorunlar

Editör by bilgisepeti

Türk Eğitim Sisteminin En Bilinen Sorunları Nelerdir?

“ Şu mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederdim “  demiş 1800 ‘lü yılarda milli eğitim bakanlığını tam iki kere yapmış Emrullah Efendi. Doğrudur belki de en büyük sorun okullardır ki maarif kelimesi kelime anlamı marifetten türemiş olup; bilgi kültür yetenek anlamına da gelmektedir.

AKSARAY'DA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNDE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KONUSUNDA MİNİK ÖĞRENCİLERE EĞİTİMLER VERİLİYOR. (YASİN CAN/AKSARAY-İHA)

Okullarımız

Okullarımız ki birçoğu neredeyse cumhuriyet tarihiyle yaşıt, eski binalar. Her eğitim öğretim yılının sonunda birçok tamir gerektiren elektrik sistemi su sistemi merdiven kapı baca ısınma sistemi gibi bir dünya eksiği bulunan büyük büyük şehirlerde bile gecekondudan halice bina taklidi yapan yöneticilerinin her eğitim yılı sonunda acaba hangi eksiğini tamamlasak tamamlayamasakda bir makyaj yapıp kamufle etsek diye diye kara kara düşündüğü içler acısı binalar. Bazen iki öğrenci sahibi bir anne olarak sabah teslim ettiğim binada acaba şu pencerenin yerinden çıkma riski var mı ya da teneffüse çıkma telaşında merdivenlerden herhangi bir çocuğun düşme riski var mı oturdukları sıralar herhangi bir düşme çarpma anında güvenli mi diye düşünmeden edemiyorum.

turkiye-de-egitim

Bunlar günlük dertler belki ancak yangın sel deprem gibi büyük bir sorunla karşılaşılsa okul binalarının birçoğunun güvenliği tartışılır. Bunları dile getirdiğim eğitimci ya da yöneticiler tarafından aşırı korumacı aşırı endişeli bir anne olarak tanımlanmış olsam da istatistiki açıdan okullardaki fiziksel aksaklıklardan kaynaklı ya da geçirilen kazalardan kaynaklı birçok öğrenci ölümü ya da hastanede tedaviyi gerektirebilecek yaralanma yaşandığı da bir gerçektir. Kimse kabul etmek istemese de özel okullarla devlet okulları arasında fiziki olarak dağlar kadar fark vardır.

egitim-sistemi

Eğitim Sistemi 

Sistem dediğimiz olgu bir işin yapılabilmesi için belirli bir standardı koruması gereken işler bütünüdür. Yedi kıta dört iklim bir ucundan diğer ucuna birçok yönden başka başka hayatların yaşandığı güzel ülkemde bir standarttan bahsetmek elbette mümkün değildir. İklim yönünden çok kar alan şehirlerde uzun kar-kış tatilleri  mevsimlik işçi göçü, fırtına yağmur tatilleri aşırı sıcak yazlardan  sebep üç ay kadar uzun yaz tatillerine resmi tatilleri de eklersek yıl içinde eğitim hayatı birçok kesintiye bölünmeye uğramaktadır.

Yıldan yıla yapılan sistem değişiklikler sorunları iyileştirmeye yönelik olsa da yenilikler uzun bir adaptasyon süreci gerektirmekte her yıl yapılan sınav sistemi, not verme sistemi, ders seçme, yazı tipi  değişiklikleri gibi değişimler bırakın öğrenci ve velileri eğitimcileri bile zora sokmaktadır.

egitim-sistemi-ile-ilgili

Sonuç Olarak;

Sonuç olarak çok küçük yaşlardan başlayıp hayatın en güzel gençlik çağlarına kadar yoğun bir şekilde süren bir eğitim hayatı . Bu süreçte birçok zorlu sınava tabi tutulan birçok kere sınav stresiyle baş etmesi gereken çocuklarımız bir işşizler  atanamayanlar ordusu haline geliyorsa ortada gerçekten birçok sorun var demektir burada bahsedilenler buz dağının görünen küçük parçalarıdır.

Yorum Yap