Kültür -Sanat Nedir

Elektronik Müzik Nedir?

Editör by bilgisepeti

Elektronik müzik; doğal ya da endüstriyel seslerin, elektronik müzik aletleri teknolojisi sayesinde kaydedilip, düzenlenmesi ile oluşan bir müzik türüdür. Günümüzde popüler olan bu müzik türünün temeli on dokuzuncu yüzyılın başlarına dayanmaktadır. O yıllarda çok eleştirilen Robert Moog, kendi ürettiği ‘Moog synthesizer’ adlı cihazı sayesinde tüm dünyayı elektronik müzik ile tanıştırmıştır. Teknolojinin ve bilgisayarların gelişmesiyle birlikte hiçbir müzik aleti kullanılmaksızın yalnızca bilgisayarlarla, synthesizerlarla ya da başka elektronik aletlerle elektronik müzik yapılmaktadır.

Digital Music Beats Background Meaning Electronic Music Or Sound Frequency

Şimdi sizlerle günümüzde popüler olan elektronik müzik türlerini birlikte inceleyim.

House

Adını, ilk olarak icra edildiği Chicago’daki bir gece kulübünden almıştır. Akıcı, düzenli, kulağa hoş gelen ritimleriyle günümüzde en çok bilinen ve dinlenen elektronik müzik türüdür. Plastikman, Sven Vath, Josh Wink bu tarzın öncüleridir. Temelinde house müzik adı altında birleşen birçok türe sahiptir. Deep house; adından da anlaşıldığı gibi, dinleyicileri dinlerken düşündürmeyi amaçlayan, kendi içinde katı kurallara sahip olan derin bir müzik türüdür. Electro House; bas ritmini üzerine kurulu olan bu tür diğer House türlerine göre daha hızlı ve aktif ezgilere sahiptir. Hard House; Az vokal, çok drum ilkesi üzerine kurulmuş olan house türüdür. Progressive House; diğer house türlerinden farklı olarak ritim, şarkı ilerledikçe kademe kademe olarak yükselir.

elektronik_muzik

Glitch hop

Elektronik müzik türleri arasında en ilginç ritme sahip olan türdür. Çünkü temelini hatalı ezgiler oluşturur. Müzik sıradan akışında ilerlerken; aksayan, hatalı, cızırtılı sesler devreye girer ve elektronik müziğe farklı bir tat verir. İlk dinlenildiğinde bu sesler arka planda kalıyor gibi gözükse de, hayranları esas müziği bu seslerin oluşturduğunu düşünürler. EdIT-Ants türün en iyi örnekleri arasındadır.

Ambient

Rahatlatıcı bir etkisi olduğunun düşünülmesinden dolayı, ismini bir uyuşturucu türünden almıştır. Yumuşak ritimlerin arkasına gizlenmiş elektronik ezgilerle birleşen, dinleyicilerine uçtuğunu hissettirmeyi maçlayan elektronik müzik türüdür. Doğadaki eşsiz sesleri anımsatan fakat elektronik ortamda hazırlanmış bu müzik, eşsiz manzarasına fon olabilecek kalitededir.

elektronik_muzik_ne_zaman

Trance

128-150 BPM kavramını en iyi temsil eden müzik türüdür. Alman Klaus Schulze Trancefer sayesinde, 1990 yıllarında ortaya çıkıp; ambient, house gibi birçok türü içinde barındırır. Trance müziğin en büyük özelliği; dinleyicilerin anlatamadığı duyguları hissetmelerini sağlar. Tür sözlere takılıp kalmaksızın, dinleyicinin hayal gücü ve bilinçaltı sayesinde; hem eğlendiren, hem hüzünlendiren, hem aşık eden; kısacası yaşanmak istenilen duyguya sürükleyen güçlü bir elektronik müzik türüdür.

Yorum Yap