Eğitim Kimdir

Emile Durkheim Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Sosyoloji Nedir

Sosyoloji kısa tanımıyla toplum bilimi olarak bilinmektedir. Sosyoloji denilince akla gelen ilk isim Auguste Comte olmaktadır. Çünkü 1838 yılında socio ve logy kelimelerinin birleşimi ile oluşan sosyolojinin isim babası olarak bilinir. Yunanca da aktarılarak çevrilen bu isimde socio toplum anlamına, logy de bilim anlamına gelmektedir. İnsanların birey olarak grup olarak ya da toplum içindeki davranış ve pozisyonlarını ele alan bu bilim insanların grupların ya da toplumların bir durum karşısında hangi tepkileri neden verdiklerine inerek geçmiş analizi ile birlikte gelecekte oluşabilecek muhtemel davranışları da irdelemektedir.

emile-durheim-portre

Durum böyle olunca özellikle bir nevi toplum içinde grup olan şirketlerden tutun devletlere kadar her alanda kullanılmaktadır. Bu bilim dalı sayesinde devletler daha huzur ve refah içerisinde devletler böyle olunca da dünya huzur ve refah içerisinde yaşanılabilecek bir yer haline getirilmesine çalışılmaktadır. Sadece bu olmayan sosyoloji bilimi şirketlerin toplumların ihtiyaç ve davranışlarını analiz ederek tahmin ve üretim yönlendirme gibi yöntemlerle analiz yapabilmesine ve sonuçta karlılıklarını artırabilecekleri bir bilim dalı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

emile-durkheim

Emile Durkheim

Emile Durkheim kimdir dediğimizde ise sosyolojiyi bir bilim dalı olarak gelişiminde başrol oynamış bir kişi olarak tanımlayabiliriz. Almanya doğumlu olan Durkheim Sorbonne Üniversitesinde eğitimini tamamlayarak çalışmalarını daha çok sosyal alanda yürütmüştür. 1858 yılında doğan Durkheim 1906 da Sorbonne da profesör olarak bilimsel hayatın devam ettirmiş ve bilime inanılmaz katkıları ile ön plana çıkmıştır. Comte’un fizik biliminden Spencer’ın da biyoloji biliminden yola çıkarak açıkladıkları insan ve toplum davranışlarını Durkheim sadece toplum bilimi olarak inceleyerek farkını ortaya koymuştur. Fonksiyonalist bir bakış açısıyla insan davranışlarını inceleyen Durkheim insanların toplum içindeki fonksiyonlarının yani rollerinin davranışları üzerinde etkili birer unsur olduğunu öne sürmüştür.

emile-durheim-kimdir

Emile Durkheim ve Sosyoloji

Durkheim bilindiği üzere sosyoloji biliminin tam anlamıyla bilim haline gelmesinde etkili bir bilim adamıdır. Sosyolojinin diğer bilim dallarından ayrı bir bilim dalı olduğunu öne sürerek yapısal açıdan bilim kuramsalcılığı hususunda sağladığı katkıyla toplum bilimi alanında yeni bir çığır açmıştır. İnsanların toplum içinde yer aldıkları rollere göre davranışlar içinde bulunduklarını öne sürer. İnsan davranışlarını olgulara dayalı olduğunu ve bu olguların insan davranışlarını yönlendirdiklerini ve sonuç olarak işlevsel olarak insanların toplumda rol paylaşımında bulunduğunu öne süren Durkheim bu açıdan aynı zamanda fonksiyonalist bakış açısıyla da ön plana çıkmaktadır.

emile-durkheim-eserleri

Yorum Yap