Kültür -Sanat

En Çok Gişe Hasılatı Alan 10 Film

Sinema sektörü her geçen gün değişen ve gelişen bir sektör. Sinemalar içerisinde bazen en çok maliyetli filmler, bazen en başarılı filmler bazen de hasılat sıralamaları yapılır. Her geçen yıl değişebilecek olan bu sıralamalar içerisindeki filmleri izlemek ve arşivlemek çoğu kişinin hobisidir. Gişe hasılatı açısından en çok izlenen Hollywood Filmleri sıralaması yapıldığında ise elimizde oluşan listedeki birçok filmi tahmin edebilirsiniz. Hazırlanan gişe rekorları kıran ilk 10 filmi birlikte inceleyelim.

 SERİ FİLMLER EN ÇOK İZLENENLER ARASINDA

  1. Toy Story 3 (2010)

Listemizin 10. sırasında yer alan film olan Toy Story 3 seri filmlerden biri olarak akıllara kazındı. Woody adlı kovboy figürlü oyuncağın Buzz Light Year adlı uzay figürlü oyuncağın maceralarının anlatıldığı filmde Tim Allen ve Tom Hanks sesleri ile bu karakterlere hayat vermişlerdi. 2010 yılında gösterime girdiğinde 3, 1 milyar dolarlık gişe hasılatı elde etmişti.

  1. Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı (2006)

Hollywood Filmleri içerisinde seri filmlerden bir diğeri de Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı , Jack Sparrow’un macerasının anlatıldığı ve Uçan Hollandalı gemisinin etrafında dönen film 1,06 milyar dolar hasılat elde etmişti.

karayip-korsanlari

  1. Batman: Kara Şövalye Yükseliyor (2012)

2012 yılında gösterime giren ve yine bir seri film olan, Christopher Nolan’ın Batman üçlemesinin son filmi olarak vizyona giren Kara Şövalye Yükseliyor 1,08 milyar dolarlık hasılatı ile listemizde 8. sırada yer alıyor.

  1. Skyfall (2012)

2012 yılında gösterime giren ve çekimlerinin bazı kısımlarının ülkemizde İstanbul ve Adana illerinde yapılan, Skyfall filmi de hasılat açısından en başarılı filmler arasına girdi. Adele’in seslendirdiği Soundtrack’i ile gündemden düşmeye film 1,1 milyar dolarlık hasılatı ile önemli bir Bond filmiydi.

KİTAPTAN UYARLAMA FİLMLER

  1. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003)

Aylarca merakla beklenen Yüzüklerin Efendisi filminin final filmi Kralın Dönüşü 2003 yılında gişe rekorları kıran filmler arasında yerini almıştı.1,12 milyar dolarlık hasılat eden film, R. Tolkien kitaplarından uyarlanan en başarılı film olarak değerlendiriliyor.

yuzuklerin-efendisi

 

  1. Transformers: Ayın Karanlık Yüzü (2011)

Otobotlar ve Decepticonlar, bunları hepimiz duymuşuzdur. Görsel açıdan etkileyici bir film olan Transformers bu iki gücün savaşını konu edinmekteydi. Senaryo olarak pek beğenilmese de serinin 3. filmi olarak listemize girmeyi başardı.

  1. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları – Bölüm 2 (2011)

K. Rowling’in kitabından uyarlanan film usta yazara ev kirasını ödeyemez durumdan milyarder konumuna getiren bir yapıt olarak karşımıza çıktı. İngilterenin en zengin kadını olmasını sağlayan film 1,32 milyar dolarlık hasılatı ile seri filmler içerisinde en çok kazanan Harry Potter filmi oldu.

İŞTE İLK ÜÇ FİLM

3.Yenilmezler (2012)

Süper kahramanların hepsi toplandı ve Yenilmezler serisinde buluştu. Batman, X-Men, Spiderman, Iron Man gibi süper kahramanların filmlerinin başarıları üzerine Captain America önderliğinde Yenilmezler filmi çekilmesine karar ve Tom Hiddleston rildi. Hollywood Filmleri içerisinde buluşturamayacağınız Robert Downey Jr, Stellan Skarsgard, Chris Evans, Scarlett Johansson, Mark Ruffalo, Tom Hiddleston, Chris Hemsworth, Jeremy Renner, ve Samuel L. Jackson gibi oyuncuların rol aldığı film 1,51 milyar dolarlık gişesi ile listemizde ilk üçe girmeyi başardı.

avengers

  1. Titanic (1997)

Gişe hasılatı açısından listemizdeki en eski film olan Titanic, gerçek bir hayattan esinlenerek alınan hikayesi ve listemizin zirvesine yerleşen James Cameron yönetmenliğindeki görselliği ile toplam 2,18 milyar dolarlık hasılat elde etmişti. Buz dağına çarparak batan Titanic’in hikayesini anlatan filmin içerisindeki aşk hikayesi ise filmi efsane filmlerden biri yaptı.

1.Avatar (2009)

Yine bir James Cameron filmi olan Avatar 3D teknolojisinin yeni bir sunumu olarak beyaz perdeye girdi. Harika görsel efekti ve konusu ile 3 milyar dolarlık gişe rekorları kıran filmin ikinci filminin 2018 yılında vizyona gireceği beklenmekte.

avatar

Yorum Yap