Genel

Engizisyon ve Ortaçağda Cadı Avları

Engizisyon ve Ortaçağda Cadı Avları
Editör by bilgisepeti

Katolik Kilisesi’ne bağlı olarak ilki Fransa Touluose’da kurulan engizisyon mahkemeleri, Ortodoks ve Protestan inanç sisteminde bulunmaz. Zalim cefa metotları ile suçu ne olursa olsun itiraf ettirme temeline dayanır. Cadılık ve büyücülükle çaba, zalim acımasızlık yöntemleri ile sürdürüldü. Cadı varsayılan birey, türlü işkenceden sonra suçunu önüne konan kağıdı imzalayarak kabul etse de; “şu anda de sana takviye edenleri anlat” denildiğinde çıldırma noktasına gelir, kurtulmak için aklına birincil gelen isimleri sayıp dökmeye başlardı. Suçsuz masum ahali da bu silsileye böylede dahil edilmiş olurdu.

1215’te Saint Dominic bakanlığında, Kutsal Kilise Kurulu ve Roma ve Evrensel Engizisyon mahkemesi adıyla kurulmuştur. Suçlu bulunanlar halkın önünde canlı canlı yakılırdı. Mahkemenin esas kurulma amacı; kilisenin maddesel ve siyasi menfaatlerine karşı tehdit oluşturan inanç ve fikirlerin yok edilmesiydi. Sanığa yoğun gaddarlık altında bir itiraf name imzalatılıyor ve bunu kalabalıklar önünde tekrarlaması bekleniyordu. Galile gibi bunu yapanlar olursa günahları affedilebilir ve eksik bir olanak de olsa salınabiliyordu. İnkara anlaşmaya yanaşmayanlar çoğu kez işkence odalarında can veriyor yoksa soruşturma sürecinde karanlık dehlizlerde kayboluyor ya da açlıktan akıllarını kaybediyorlardı.

Biraz insanlardan uzaktan yaşayan, azıcık da imkansızlıktan; ot-haşere kurcalayan, kaynatan biriyseniz, hele üstelik kadınsanız ve sevmeyeniniz de bolsa, “işkenceye beş var” bir hayatınızın olmaması işten bile değildi. Saç baş karmakarışık, sessiz bir kadın için “cadı değilim” demek 15. yüzyılda pek de kolay olmasa gerek. Korkutma olarak görülen bir takım tarikatlar da toplu olarak bu şekilde ortadan kaldırılmış. Engizisyon, Latince soruşturma anlamına gelen inquiro sözcüğünden türemiştir.

Engizisyon mahkemelerinde şu müşteri kuralların varlığından laf edilir:

Bütün prosedür gizlidir. Söylentiler kabahat delili olarak kabul edilebilir. Sanığa suçun niteliği veya savunma hakları konusunda veri verilmez. Tanıklar gizli tutulur. Tanıdık Olmayan şahitler, Aforoz edilmişler ve çocuklar kanıt sunabilirler. Sanığın lehinde hiçbir delil kabul edilmez, davalı lehinde konuşanlar ise suç ortağı olarak tutuklanırlar. Zulüm daima kullanılır, eğer bir itiraf varsa bu seferde bunu onaylatmak için acımasızlık yapılır. Cefa aşağıda kabahat ortaklarının isimleri mutlaka doğrulanmalıdır. Hiçbir davalı günahsız bulunmaz.Suçlananın avucuna kor demir konur; çıplak etap ateşte yürümesi istenir. Yanmazsa suçsuzluğu kabul edilirmiş.

Görkemli binalar ve saraylar arasından seçilen acımasızlık mekanlarında; güneşin, ışığın katiyen giremeyeceği ses yalıtımlı odalar bulunurdu. İnfaz edilecek birey ansızın öldürülmez; önce başına gelecekler anlatılır, psikolojik olarak yıkıma uğraması sağlanırdı. İtirafa yanaşmayan kişilere dozu artacak şekilde acımasızlık yapılırdı. Dönemin engizisyon yargıçlarının yaklaşık olarak tümünün hafif denebilecek işkenceler yaptıkları genç kızlardan oluşmuş bir haremleri mevcuttu. Bu kızlar bir kaç ay içinde mutlaka öldürülür ve yerlerine yenileri getirilirdi.

Engizisyon İşkenceleri Nelerdir?

Metal bir vanayı çevirerek suçunun boynunu yavaşça kıran aletler bulunurdu.Tüm kemikler bir çark yardımıyla kırılır, ardından iyileştirilir devamında her yerde kemikler kırılırdı.Göğüs uçlarını kopartmak, tırnaklarını sökmek.Yüksek bir yerden atmak, diri diri yakmak, canlı canlı kaynatmak.Kazığa oturtma. Çivili tabuta koyma.Yavaşça açılarak iç organları zamanla parçalayan vagina ve rektum armudu. Ateşte kızartılan makas ile penis koparma.

Engizisyonun en büyük işkence icadından birisi ‘Böğüren Boğa’dır. Metalden üretilmiş olan bu boğanın karnındaki kapağa suçlu canlı olarak konur ve ardındaki kapak kapatılır. Boğa ateşe tutulurken içinde kavrulan mahkum bağırmaya başlar. Bu da boğanın böğürme gibi ses çıkarmasını sağlar. Sesin şiddetine tarafından kişinin suçunun ne dek olduğu anlaşılabilir. Olur Ya kişi hiç bağırmadan can verdiyse, ailesine mahkumun iyi bir Hristiyan olduğu söylenir.

engizisyon işkenceleri

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap