Din

Etrafımızda Cemaatçi Olduğunu Nasıl Anlarız?

Etrafımızda Cemaatçi Olduğunu Nasıl Anlarız?
Editör by bilgisepeti

Kendisine; ailesine veya en sevdiği kişilere en sert eleştiriler gayet bayağı ve ruhsuz bir tebessüm ile karşılaşırken; hocasına en minik bir söz sonrası çıldırma noktasına gelebilen bu insanları sizler için araştırdık! Kiminle evleneceklerine, hangi ülkenin hangi kurumunda çalışacaklarına, hangi partiye oy vereceklerine, hangi tv kanalını izleyip çocuklarını nerede okutacaklarına kadar cemaat karar verir.

Yaz kış kolları katiyen kıvrılmayan bir beden büyük gömlekler, ütülü bez pantolon, sık sık gözlük ve omuzda çanta ile “kutsal mübarek” diyerek etrafınızda dolananların cemaatçi olma ihtimali yüksektir.Şimdilerde dikkat çekmemek için yukarıda saydığımız üniforma benzeri hallerden uzaktan durulmakta. Cemaat yerine “hizmet ya da hizmet hareketi” derler, her tarikat bir başkasını dinsiz bildiri eder. Şii’ler ve İran da dinsizdir. Amerika’ya söz söz edilmez. Fetullaha sadakat imanın bir parçasıdır. Tenkit laf konusu bile olamaz.Bunlara sorarsanız, su kuyusu açarlar, çocuk okutur açları doyururlar. Kanunsuz işler yapmaları laf konusu dahi olamaz. LYS, YGS ve KPSS gibi parola skandalı olan sınavlarda bunlara göre bir sorun yoktur.Değersiz insan yoktur. Muhtemel mertebe, zerre menfaatleri de olsa size yaklaşmaya çalışırlar. Küçük iyilikler yaparak sizi kendilerine bağlamayı hedeflerler. Kahvaltılar ve yemekler arasına sıkıştırılmış 5-6 dakikalık sohbetlerle kendilerine ne değin yakın olduğunuzu ölçmeye çalışırlar. Yağlı bir kapıysanız, vefa duygusu yaratacak iyilikler yapılır.Kendileri; saf, pak ve iyilik şeklinde ortalarda dolaşır. Diğer bütün insanlar kurtarılmayı ve ulaşılmayı bekler. TSK ve polis içinde ne yazık fakat adamları çoktur. Parlak zekalı olanlar, özel sektör ve bürokrasi içinde “sonradan kullanılmak” üzere yerleştirilir ve yedeklenir. Sadakat bunlar için fazla önemlidir.Bağlı oldukları bürokrasi, kurum, özel sektör vb kısımların amirleriyle iletişimlerini geliştirecek yeni araçlar kullanmakta ustadırlar. (Bu memleket dönüşü günahsız bir bölgesel armağan de olabilir, sınırlarını aşan bir amir işini halletmekte olabilir.) bununla birlikte en üst amire ulaşmak için değişik yol, usul ve araçları da ustalıkla kullanırlar.“Din diyanetle hiç bir ilgim yok, hacı hoca da sevmem ama Fetullah fazla sevecen, arkadaşça, iddiasız, fazla entelektüel bir portre. Sempati duymamak elde değil.” diyerek tepkileri ölçerler.Plan, hiyerarşi, zamana ve sözlere aktarmak bunlar için çok önemlidir. Rutinlerinin dışına çıkmazlar. Kendiler hakkında o kadar veri vermez fakat sizin aile ve meslek hayatınızla ilgili her şeyi öğrenmek isterler.Kadrolaşıyorsunuz eleştirilerine; “Vatanını, milletini seven muhafazakarların devlet memuru olması yasaklanmış mı” diyerek cevaplarlar. Cemaat kimseyi dinlemez, fişlemez, raporlamaz, arşivleyip bildirmez.Fetullah asrın müceddididir. Allah ve Hz. Muhammed ile istişare yapar. Mehdi değildir ama bir mehdi olacaksa o hocaefendidir. Hocaya yapılanların hepsi algılama operasyonudur. Hoca ABD’de sağlık durumu sorunları yüzünden bulunur ve bir çorba bir hırka yaşar. Kirasını ödediği küçücük bir odada, tek ceketiyle yaşar, yargı geçmesin diye başkasının seccadesinde bile namaz kılmaz.Cemaatin aleyhindeki her açıklama, cemaati eleştiren her kitap kasıtlıdır, palavralarla doldur. Hiç bir şakirt bunlara inanmaz. Operasyonları önceden haber bölge ve Ermenistan’a kaçan adamları kaçmamıştır. Sünneti uygulayıp hicret etmiştir.

Fetullahçılar, halkın dini duygularını uyandıracak ve dehşet yaratacak hikayeler de (!) anlatmayı ihmal etmez.

Bir gün yolda gidiyoruz; birdenbire su baskını başladı, bir kalas üstümüze içten doğru gelirken “Medet ya HZ. Hamza” dedim ve kalas kayboldu, sağ salim arabadan çıkabildik. Diğer bir vakit da, bir arkadaşımın eşi rahatsızlanınca beni çağırdı. Üstüne dua kitabı koyunca Cinler kadından uzaklaştı. Bayan da “HZ. Hamza’nın ruhaniyetini görür görmez hemen kaçtınız yok mi” dedi.

Peygamber efendimiz, sık sık evlerimizi denetim eder, Türkçe olimpiyatlarına kazanç, zaten hocaefendiyle sürekli münasebettedir, şakirtleri korur. Bir gün Bursa’yı ziyaret etmiştik. Sabah namazına sırası gelmişken, “Kalk hoca efendi geliyor uyuma” diyerek müezzinin rüyasına girdiler. Uyandırdılar. Geldiğimizde kapıda karşıladı. Hocaefendi ve Bediüzzaman keramet sahibi insanlardır. Makam olarak banal senden bende üstündür. sık sık riyazet yapar, inzivaya çekilir ve manevi alemde yükselir de yükselir.

Feyizli bir abiden duydum: “Kestanepazarı yurdundayken, her sabah kalktığımızda tuvaletleri pırıl pırıl bulurduk. Her akşam lekeli bıraktığımız halde nasıl oluyordu bu? Fazla merak ettiğim için bir gece vakti el altından gidip tuvaletin kapısını açtığımda hocaefendiyi elinde fırçayla helaları temizler halde bulmuş ve fazla utanmıştım.” Şakirtler, ışık evlerini her daim pak ve derli toplu tutun. çünkü her an hocaefendi veya peygamberimiz ya da başka bir yüce zat evinizi denetim edebilir.

fetullah oda

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap