Güncel

FETÖ Terör Örgütü Yapılanması Ve Terör Tehditi

Kuruluş Aşaması

FETÖ terör örgütü önceleri hizmet hareketi veya gülen hareketi olarak adlandırılmış ve eski bir vaiz ve imam olan Fettullah Gülen’in nasihatleri ve telkinleri örgütlenmiş insanların oluşturduğu bir toplumsal hizmet hareketi olarak 1960’larda İzmir’de ortaya çıkmıştır. Hareket faaliyetlerini Türkiye dahil bir çok ülkeye yaymış ve görünüşte bir toplumsal bir hareket izlenimi yaratmıştır.

feto-teror-orgutu-bilancosu

Terör Örgütüne Evrilme Aşaması

Toplumsal bir hizmet hareketi görüntüsü vermesi dolayısıyla toplumda farklı kesimlerce desteklenmiş ve kendisine yakın insanlar bulmakta zorlanmamıştır anca bazı kesimler tarafından da İslami bir hareket olması ve laikliğe aykırı davranış ve tutum gösterdiği gerekçesiyle karşı çıkılan bir hareket olmuştur. Ancak hareketin özellikle devlet içinde örgütlenmeye başladığının anlaşılması örgütten ayrılanların itirafları ve kamuoyunun yakından takip ettiği Balyoz, Ergenekon ve Şike davası gibi davların gelişmesiyle örgüt üzerinde kuşkular gitgide artmış ve toplumda ciddi ciddi tartışılmaya başlanmıştır. Örgüt devlet içindeki yapılanması üst düzey bürokratlar ve hakim savcılar düzeyinde olması sebebiyle gittikçe tehlikeli bir hal aldığı meşru hükümetin Mit Müsteşarını ifadeye çağrılması ile iyice gün yüzüne çıkmıştır. Hükümete darbe olarak nitelendirilen 17-25 Aralık operasyonları ile birlikte 2014 yılı Şubat ayındaki Milli Güvenlik Kurulunda paralel devlet yapılanması olarak adlandırılmış ve devlete ve ulusal güvenliğe bir tehdit olarak tanımlanmaya başlanmıştır.

feto_teror_orgutu

2008 yılından itibaren önce Hollanda daha sonra Azerbaycan örgütün ülkelerindeki faaliyetlerine son vermiş daha sonrasında ise Rusya Federasyonu örgütün faaliyetlerine son vermiştir bundan sonrasında ise Türkiye Cumhuriyeti bu hareketi FETÖ (Fettullahçı Terör Örgütü) olarak adlandırmış ve terör örgütü listesine alınmıştır.

15-16 Temmuz 2016 tarihinde 2016 tarihinde TSK içindeki bir grup üst düzey askerin kendini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanıtarak sivil hükümete darbe girişimine kalkışması FETÖ terör örgütüne bağlanmış nitekim darbe girişiminin bastırılması ve darbeci cuntacıların yakalanması ile darbe girişiminin FETÖ tarafından yapıldığı ve Türkiye’deki FETÖ terör tehditinin büyüklüğü anlaşılmıştır.

 

darbe_girisimi

Çökertilmesi

Özellikle 80’li yıllardan itibaren askeri okullar, polis okulları ve hukuk fakültelerindeki öğrencilere musallat olarak ışık evleri adları verilen evlerde bu öğrencileri kendi fikir ve ideolojileri doğrultusunda yetiştiren örgüt uzun vadeli devleti ele geçirme projesi olarak bu öğrencileri kullanmış ve öğrencilerin ülkenin üst makamlarına gelebilmesi adına her tür hile ve oyunu oynamış örgüt nitekim bu militanlarının meşru hükümete darbe girişimi yapmasıyla devleti ele geçirmeye çalışmış ancak başarıya ulaşamayarak örgüt çökertilmiştir.

Yorum Yap