Tarih

Filistin Hakkında Özet Bilgiler

Filistin Hakkında Özet Bilgiler
Editör by bilgisepeti

Doğu Akdeniz’de ve Orta Doğu’da yer alan, “tanrısal topraklar” olarak bilinen Filistin; sözcük olarak Yunanca Philistia sözcüğü ile ilişkilidir ve Filistinlerin yurdu manasına gelir. İsrail’in tamamı ile Gazze ve Batı Şeria gibi Filistinlilerin kontrolündeki toprakları kapsayan coğrafi bölgenin adıdır. Tanrısal topraklar olarak bilinen bu alanın sınırları oldukça tartışmalıdır. 20. yüzyıldan yani 1900’lerin başından beri beri bölgede Arap ve Yahudi ulusal unsurlarının mücadelesi devam etmekte, çatışmalar zaman zaman savaş boyutuna varabilmektedir.

Birinci Dünya Savaşından yenik çıkan Osmanlı Devleti, Filistin’deki 402 yıllık hakimiyetini kaybederken kendisi için çok kıymetli olan Kudüs’e hasar gelmemesi için şehri askeri manada boşaltarak tarihine ve kültürüne olan saygısını göz önüne aldı ve şehir halkı dışarıda savunma yaptı. Bu bölge Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için kutsaldır. Filistin; Arapça: فلسطين, İbranice: פלשתינה, Yunanca: Παλαιστίνη olarak yazılır.

Şimdilerde yalnızca Batı Şeria ve Gazze Şeridi Filistin kontrolü altındadır ve bu bölgeler İsrail Silahlı Kuvvetlerinin işgali altındadır. Filistin ve İsrail yönetimleri arasındaki uzlaştırma görüşmeleri devam etmesine karşın görüşmelerden olumlu bir netice alınamamıştır. 6.220 km2’lik Filistin; Çin, Rusya, Hindistan ve Türkiye’nin de bulunduğu yüzden pozitif ülke göre resmen tanınmaktadır. 2014 tahmini nüfus sayısı 4,550,368’nesil.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap