Nedir Teknoloji

Fotoğraf Makinesi Nedir? Fotoğraf Makinesinin Tarihçesi

Fotoğraf Makinesinin Tanımı ve Anlamı

Fotoğraf makinesi en basit tanımı ile ışık ile resim yaratmak için kullanılan araçtır. Fotoğraf makinesi nedir? Sorusuna alternatif başka bir cevap; fotoğraf makinesi, insanoğlunun çok eski zamanlardan fotoğraf makinesinin icadına kadar olan sürede başlangıçta mağara duvarlarına, taşlara, ahşaplara ve kağıtlara kadar birçok materyal üzerine görüp resmetmeye çalıştığı durumu daha pratik ve nesnel olarak, doğru boyutlar ve geometri dahilinde sağlayan araçtır. Böylece öznel etkileşim ve fikir eklentisi olmadan objektif bir ürün çıkarılabilir.

fotograf-makinesi-tarihcesi

Fotoğraf Makinesinin Giriş Tarihçesi

Fotoğraf makinesi nedir sorusuna tarihçe olarak bakarsak 10. yüzyılda Müslüman bilgin İbn-i Heysem gümüş nitrat bileşeninin güneş ışığı etkisi sonucunda kararma ve şekil almasını fark etmesi ve 15. yüzyılda büyük sanatçı Leonardo da Vinci’nin karanlık kutu dahilinde küçük bir delik vasıtası ile dış ortamın görüntüsünü elde etmeyi başarması fotoğrafçılık tarihi açısından önemli dönüm noktalarıdır. Bundan sonraki dönemlerden 18. Yüzyılda karanlık kutunun bir ucuna mercek ve diğer ucuna buzlu cam konularak içeride oluşan görüntü dışarı aktarılabildi.

fotograf-makinesi-cihazlari

Fotoğraf Makinesinin Gelişme Çağı

1829’da Jacques Mande ve Daugerre birlikte çalışmaları sonucunda 1837’de Daugerreotype denilen tasarımı buldular.  Bu işlem şu şekilde oluşuyordu; gümüşle karıştırılan bakır bir levhanın sünger tozu ve zeytinyağı yardımı ile  silinme işlemi sonucu temizlenerek ardından 16’da 1 oranında su ve nitrik asit çözeltisi ile yıkanması ve düşük derecede kısa süre ısıl işlem görmesi ve tekrardan bir nitrik aside tabii tutulması ile sonlanıyordu. 1852’de George Eastman 10 poz çekebilen manuel Kodak makinesini çıkardı. Filmli makineler de ilerleyen süreçlerde bunu takip etti ve günümüzde artık fotoğraflar dijital olarak elde edilebiliyor. Ayrıca teknoloji olarak en hızlı gelişen alanların başında fotoğraf geliyor.,

fotograf-makinesi-cesitleri

Fotoğraf Makinelerinin Genel Çalışma Prensibi

Fotoğraf makinesi nedir sorusu sonrası çalışma prensibi; genel olarak body ve lens gibi iki parçadan oluşan fotoğraf makineleri ilk adımda görüntüyü içeren ışığı lensten alır. Lensten alınan ışık filmli makinelerde film üzerine, Dijital makinelerde ise görüntü sensörü üzerine düşer. Görüntü sensöründeki çok sayıda işlemci görüntüyü işler ve kullanıcı odağını ve enstantanesini ayarlayıp deklanşöre basınca görüntü dijital hafıza paneline kaydedilir. Filmli makinelerde ise görüntü filmin üzerinde kimyasal ışık değişimi yaratır ve bu çeşitli kimyasal banyoları ile renk spektrumu ayarlanarak fotoğraf elde edilmiş olur.

fotograf-makinesi-nasil-calisir

 

Yorum Yap