Sağlık

Gebelikte Riskler Nelerdir?

Editör by bilgisepeti

Her kadının yaşamının en güzel en özel ve en endişeli zamanlarıdır gebelik. Birçok kadın bu doğal süreci herhangi bir sorun olmadan rahatlıkla tamamlasa da bazı hamileler de bu süreçte birçok problemle uğraşmak zorunda kalabiliyorlar. Bu riskler hem anne adayının hem de bebeğinin hayatını dahi tehdit edebiliyor.

gebelik-riskler

İnsanlar çocuk sahibi olmak için hamilelik sürecine girdiğinde bu dokuz aylık sürecin elbette mükemmel sorunsuz devam etmesini dilerler. Ne yazık ki birçok hamilelikte işler pek beklenildiği yürümez. Aileler birçok problemle karşılaşabilirler. Hamilelikteki riskleri sıralayacak olursak:

  • Düşük riski
  • Erken doğum riski
  • Bebekte anomali ve ölü doğum riski gibi;

Ana başlıklarda toplayabiliriz bu riskleri.

Bu sorunlara yol açan birçok faktör bulunmaktadır. Bunları;

*kontrol edilebilir risk faktörleri

*kontrol edilemez risk faktörleri olarak

İki gruba ayırabiliriz.

Kontrol Edilebilir Risk Faktörleri

Bunlar sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı, kansızlık, vitamin mineral yetersizliği ya da kimyasal, radyoaktif etkilere maruz kalmak, rahim ağzı ya da idrar yolu enfeksiyonu,  rahim ağzı yarası mantar, hormonsal dengesizlikler gibi tedavi edilebilir öngörülebilir sorunlar olabilir.

hamilelik-icin

Kontrol Edilemez Risk Faktörleri

Kontrol edilemez risk faktörlerine  ise gebenin hepatit, diyabet, aids,vb. kronik hastalığı bulunması.  Fiziksel ya da yapısal problemlerinin bulunması ( boy kilo gibi)  örnekler verebiliriz.

Elbette bunlar gibi risk faktörlerinden bahsetmek; iç açıcı olmamakla beraber önlenebilir düzeltilebilir riskler açısından bilgi sahibi olmakta bir o kadar önemlidir. Anne adayları bebek sahibi olmayı planladıkları andan itibaren bu gibi sorunlar hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Sigarayı veya diğer zararlı maddeleri hayatından çıkaran kilo kontrolü için çaba gösteren bebeğinin ve kendinin sağlığı için zararlı kimyasal ve radyoaktif ortamlara girmeyen bir anne adayı bunlardan doğan riskleri de yok etmiş olacaktır.

hamilelik-risk

Anne adaylarının hamile kalmayı planladıklarında öncelikle sağlık kontrolünden geçmeleri bilinen ve bilinmeyen problemlerin ortaya çıkması açısından önemlidir. Bazen küçük gibi görünen herhangi bir rahatsızlık geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir. Bu yüzden aile hekim işbirliği sağlanmalı ve hekimin tavsiyeleriyle bu çok güzel süreç sorunsuz bir şekilde tamamlanmalıdır. Sağlık kontrolleri, yapılması önemli olan rutin tahlil ve takipler ihmal edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki önleyici sağlık hizmetleri her zaman için daha kolay sonuca ulaşmamızı sağlar.

hamilelik-riskler

Gebelikte beslenme ve egzersiz de önemli bir konudur. Vitamin, mineral, besin ve egzersiz desteği ile gebelikte hem beden hem ruh dengesi daha kolay sağlanır.

Anne adaylarının sağlıklı, mutlu, huzurlu hamilelikler geçirmesi ve herhangi bir sorunla karşılaşmadan bebeklerini kucaklarına almalarını diliyorum.

Yorum Yap